Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Антиутопія на День журналіста

«Стоп цензурі!» готується до зустрічі з Валерієм Хорошковським, підтримує колег у регіонах та працює над законодавчими ініціативами
8 червня, 2010 - 00:00

Своєрідним тестом на те, наскільки вільними чи не вільними почуваються нині мас-медіа в нашій державі стала прес-конференція Віктора Януковича в Українському домі з нагоди 100 днів його роботи на посаді Президента України. Прикметно, що на «дошкульні» запитання (у тому числі щодо свободи слова) наважувалися лише журналісти центральних ЗМІ. Представники ж регіональних медіа ставили лише «потрібні» запитання. Одиниці з них наважилися одягти футболку з написом «Стоп цензурі!». «За це мене можуть позбавити роботи», — зізнався про свої побоювання один із регіональних журналістів, що представляв державне видання.

Таким чином, близько 50 журналістів зустріли Віктора Януковича в футболках із написом «Стоп цензурі!» на знак підтримки громадського руху, заснованого кілька тижнів тому. Утім, зі слів глави держави, виявилося, що журналісти та Президент — «однодумці».

«Те, що ви сидите в цих футболках і запрошуєте мене бути разом із вами, говорить про те, що ми з вами однодумці. На вас ніхто не тиснув, не тисне і не буде тиснути, — запевнив Віктор Янукович, відповідаючи на запитання журналістки «СТБ» Наталі Соколенко щодо його ставлення до руху «Стоп цензурі».

Одразу ж на прес-конференції Віктор Янукович передав голові Служби безпеки України Валерію Хорошковському та міністру внутрішніх справ України Анатолію Могильову заяву з переліком вимог руху, доручивши їм «вивчити питання, зустрітися з ініціаторами цієї заяви і відпрацювати пропозиції щодо вирішення питань, які є в заяві». Ці слова Президента викликали в залі сміх і оплески...

МАРШ ЗА СВОБОДУ СЛОВА

А вже 6 червня, у неділю, на День журналіста, рух «Стоп цензурі!» провів ще одну акцію — «Марш за свободу слова». Зібравшись на Майдані Незалежності біля Головпоштамту, активісти пройшли вулицею Грушевського до Верховної Ради та Банковою — до Адміністрації Президента.

Дорогою журналісти розповсюджували сатиричну газету-антиутопію «Українська неПравда» від 6 червня 2014 року, створену та видану спеціально до Дня журналіста. У газеті відомі журналісти змоделювали інформаційну картинку одного дня з українського майбутнього — 6 червня 2014 року — у випадку, якщо згортання громадянських свобод в Україні набере обертів.

— Жанр, який визначили автори публікацій «Української неПравди» — антиутопія — свідчить про те, що це швидше літературний твір, аніж прогноз. Хоча не виключено, що когось такий сценарій влаштував би, — пояснила в коментарі «Дню» Наталя СОКОЛЕНКО, журналіст каналу «СТБ», одна з учасниць громадського руху «Стоп цензурі!». — Потреба в такому журналістському виступі назрівала вже кілька років поспіль. Утім, перед виборами ми виступити не могли, бо нас переконували, що наші протести політики використають у своїх цілях. І це є недолік нашого журналістського співтовариства: попередні чотири роки ми віддали на відкуп Ющенку. Натомість підтримка свободи слова — це постійна праця.

Журналістка розповіла «Дню» про те, як рух «Стоп цензурі!» має намір діяти далі.

— Зараз ми ретельно готуємося до зустрічі з Валерієм Хорошковським. У ході зустрічі ми викладемо наші факти щодо обмежень свободи слова та прав журналістів, максимум доказів і вимагатимемо, щоби ці факти розслідували, виявили винних та покарали. Також ми розробляємо механізм співпраці та оперативного реагування на ситуацію в регіонах. Окрім того, напрацьовуємо законодавчі ініціативи. Минулого тижня Арсеній Яценюк зареєстрував законопроект, який великою мірою співпадає з тими законодавчими вимогами, які висунув рух «Стоп цензурі!». Ну що ж, тепер нехай депутати за нього проголосують...

Марія ТОМАК, «День», Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: