У великій світовій драмі наших днів ми маємо до вибору: або бути творцями, або жертвами історії
Євген Коновалець — український громадсько-політичний діяч, полковник Армії УНР, голова Проводу Українських Націоналістів

Бізнес і ... рабство

Великі приватні компанії долучаються до проектів МОМ
21 червня, 2008 - 00:00

За даними Міжнародної організації з міграції України (МОМ), нині за кордоном працює понад три мільйони українців — здебільшого у Росії та країнах Євросоюзу. Але фахівців МОМ турбує не так причина виїзду за кордон, як ризик потрапити у рабство. Щоб убезпечити людей від цього, МОМ звернулася по допомогу до приватних компаній та громадських організацій, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми (третина громадських організацій в Україні працюють саме у цій галузі).

Так, у січні 2008 року в Україні з’явився телефон безкоштовної гарячої лінії «527», за яким можуть звернутися за допомогою чи консультацією усі, хто постраждав від торгівлі людьми (йдеться про примусову працю, незаконну трансплантацію органів та залучення до порнобізнесу). Організувати таку акцію Міжнародній організації з міграції допомогли оператори мобільного зв’язку «Київстар», «МТС» та «Life».

— За півроку існування за телефоном довіри звернулося понад 100 потерпілих, до того ж десятки громадян отримало консультації та поради від фахівців, — розповів голова представництва МОМ в Україні Джефрі Лабовіц. — Інший напрям нашої діяльності — співпраця з центрами зайнятості України. Оскільки основна група населення, що ризикує потрапити у рабство — безробітні, які виїжджають за кордон у пошуках роботи, усі вони отримали інформацію про те куди звернутися у разі шахрайства, як уберегти себе від обману, де можна проконсультуватися тощо. До речі, за результатами опитування МОМ «Огляд трудової міграції в Україні, Молдові та Білорусі — 2007», 66% населення вважають торгівлю людьми проблемою для України і лише 30% усвідомлюють власний ризик, а отже, майже нічого не знають, як цього ризику уникнути.

Ще одна кампанія — у лютому 2008 року МОМ спільно з ВАТ «Концерн Галнафтогаз» розмістили спеціальні бігборди на 12 автозаправних станціях «ОККО» у Львівській, Волинській та Закарпатській областях України. Як пояснив прес-секретар концерну Олесь Пограничний, ці регіони України були обрані не випадково — саме тут розташована більшість пунктів перетину кордону. Окрім порад, як убезпечити себе, працюючи за кордоном, на бігбордах розміщено телефон «гарячої лінії». За словами пана Пограничного, така новація повинна діяти на всіх автозаправках України, адже щодня тут бувають сотні людей, серед яких є ті, кому така інформація вкрай потрібна.

На жаль, у МОМ немає точної статистики, скільки людей постраждало від рабства чи торгівлі за останній рік. Як пояснив Джефрі Лабовіц, такі дані збираються за кількістю звернень громадян до правоохоронних органів та громадських організацій. У 2007 році таких звернень було понад тисячу. Імовірно, це лише 45 % від загальної кількості усіх, хто потерпів від трудової експлуатації.

Бізнес-спільнота обіцяє продовжувати співпрацю з МОМ, впроваджуючи нові акції та кампанії проти торгівлі людьми. Зацікавленість приватних компаній пояснити просто — вони дбають про своїх потенційних працівників. А ще роботодавці переконані: ліпше створити сприятливі умови праці вдома, в Україні, тоді потік трудових мігрантів значно зменшиться, а разом з цим знизиться і ризик потрапити у трудове рабство.

Аби уникнути халепи за кордоном, радять не шукати роботу, звертаючись до фірм-посередників, адже серед них можуть буди шахраї, також варто подбати про оформлення робочої візи ще в Україні, оскільки отримати її за рубежем неможливо. Одним словом, подбати про свою безпеку за кордоном треба ще вдома — звернувшись до консультаційних центрів з міграції населення, які діють у кожному регіоні України.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: