Все можна виправдати високою метою — та тільки не порожнечу душі.
Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист, політичний і громадський діяч

Благими закликами встелено дорогу до погіршання життя

«Боротьба за утримання цін» може закінчитися відсутністю товару й... підвищенням цін
15 вересня, 1998 - 00:00

До чого призвели намагання приборкувати цінову інфляцію за допомогою силових відомств у Білорусі — відомо всім: до зникнення товарів на прилавках магазинів, черг і запровадження карткової системи.

До таких же наслідків призводить і штучне утримання Нацбанком курсу гривні, у чому переконався журналіст «Дня», побувавши минулими вихідними на київських базарах. З одного боку, до ціни товару торговці все одно закладають інфляційні очікування. З іншого — труднощі з купівлею валюти (як безготівкової, так і готівкової) призводять до скорочення — як асортименту, так і кількості — товару. І, як результат, знову до збільшення цін.

Найбільш показові в цьому плані — продуктові ринки на околицях Києва, де ціни традиційно нижчі, ніж на районних ринках. Мікрорайон Теремки-2. Пропонований покупцю асортимент продуктів харчування імпортного виробництва скоротився принаймні на третину від звичайного. Як зізнаються самі продавці, оптові постачальники, у котрих вони закуповують товар для роздрібної реалізації, тимчасово припинили відпускати продукцію. Або пропонують товар за цінами, на 30—50% вище за ті, що існували наприкінці серпня. Роздрібні торговці за новими цінами товари вважають за краще не брати, тому що їх реалізація — вельми проблематична: у покупців просто немає грошей. На спорожнілих прилавках за старими цінами представлено продукцію, в якої зазвичай закінчується термін реалізації.

До 30% подорожчали м’ясні й рибні консерви вітчизняного виробництва, на 20—30% — копченості й ковбасні вироби. Асортимент останніх теж бідний: власники приватних міні-коптилень, виробники «домашніх» ковбас і копченої риби взяли тайм-аут і вичікують, не виробляючи свіжої продукції. На 30—40% подорожчали і яйця. Сумна тенденція: нерідкі випадки, коли покупці купляють їх поштучно, а не десятками, як було раніше. Не подорожчали хіба що продукти харчування молочної групи, які швидко псуються, (молоко, сметана, сир, вершки) і болгарський перець, врожайність якого нинішнього року —надзвичайна.

№175 15.09.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Гліб ПЛЕСКАЧ, «День»
Газета: 

Додати коментар

Фото Капча
Введіть символи з картинки

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ