Замість плекати й виховувати щирих патріотів Матері-України, ми вирощуємо сварливих партійців та патріотів рідних загумінків, що зменшують у своїй вузькій уяві велику й багату Україну до своєї волости.
Іван Лютий-Лютенко, український військовий та громадський діяч, підприємець, меценат

Борги збільшать, якість не змінять

16 січня, 2003 - 00:00

Нарешті дали про себе знати львівські профспілки, причому в дуже непростому ділі. Справа в тому, що тутешня міська влада відзначається сьогодні ще й тим, що намагається суттєво підвищити тарифи на житлово-комунальні послуги. Наприклад, згідно з рішення Львівського міськвиконкому, 1 лютого в півтора рази збільшиться плата за водопостачання та водовідведення. Мало того, міськвиконком планує також збільшити удвічі й розмір квартирної плати. Якщо це відбудеться, то вона стане найвищою серед усіх обласних центрів України, навіть більшою, ніж у Києві. І тому, безперечно, підвищення вже у найближчий час тарифів на житлово-комунальні послуги може боляче вдарити по кишенях пересічних львів’ян.

Однак проти їх збільшення рішуче виступило об’єднання профспілок Львівщини. Сталося це, правда, лише після того, як міськвиконком з метою погодження свого рішення про підвищення тарифів надіслав туди відповідні розрахунки. Тут, детально їх проаналізувавши, прийшли до висновку, що тарифів ні в якому разі не можна збільшувати. За словами заступника голови об’єднання профспілок Львівщини Михайла Будзана, у випадку підвищення тарифів мали би пропорційно зростати якість та кількість послуг. «На жаль, — каже він, — міська влада не гарантує якості комунальних послуг паралельно із зростанням ціни на них».

Міськвиконком, здається, не враховує реальну платоспроможність населення. Скажімо, минулого року мінімальна зарплата у Львові зросла на 23 відсотки, а тарифи сьогодні планують збільшити в 1,5-2 рази. Отже, чи при теперішній платоспроможності населення підвищення тарифів дозволить поліпшити ситуацію в житлово-комунальній сфері і реально підвищити зарплату її працівникам? В об’єднанні профспілок прогнозують, що в разі збільшення тарифів відразу впаде рівень оплати житлово-комунальних послуг, а також зросте заборгованість перед жеками і «Львівводоканалом».

Між іншим, категорично проти підвищення тарифів голова Львівської облдержадміністрації Мирон Янків. Він, зокрема, дав доручення відповідним управлінням свого відомства проаналізувати рішення міської влади та запропонувати інші шляхи вирішення проблеми. До речі, нові тарифи має право встановлювати лише губернатор. Однак Львівський міськвиконком, посилаючись на закон про місцеве самоврядування, стверджує, що й він може вирішувати долю тарифів у бік їх збільшення. І це при тому, що Президент України Леонід Кучма неодноразово запевняв, що тарифи на житлово-комунальні послуги не зростатимуть... Зрештою, міська влада, здається, не розуміє (або не хоче розуміти?), що значне підвищення тарифів може викликати соціальну напругу.

Юрій КРІЛЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: