Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Чесні вибори там, де нас немає

13 січня, 2004 - 00:00

Сьогодні в парламенті звітуватиме тимчасова комісія з контролю за дотриманням виборчого законодавства, яку очолює Олександр Єльяшкевич. Голова комісії обіцяє деякі пікантні подробиці про Центрвиборчком, знайдені Рахунковою палатою. Для надання інформації про дотримання законодавства запрошені також керівники силових структур, ЦВК.

А вчора парламент зробив для Центрвиборчкому два сюрпризи. На пропозицію депутатів Єльяшкевича, Довганя, Марчука, Зубова тощо змінено порядок формування територіальних та дільничих виборчих комісій. Тепер вони формуватимуться не місцевими радами, часто залежними від центральної влади, а партіями та зборами, які висунули кандидатів (при цьому голова, заступник та секретар комісії мають представляти різних кандидатів). На думку депутата Бориса Беспалого, об'єктивність виборчих комісій — головна проблема нинішніх виборів. Віталій Черненко заявив, що в комісії вже «підбирають тих, хто й рідну матір готовий продати». Депутати прогнозують, що нові правила гри не сподобаються гаранту Конституції. Тому зміни прийнято одразу остаточно, щоб встигнути подолати ймовірне вето до початку формування комісій (70 та 45 днів до виборів).

Складніше зі змінами до закону про Центрвиборчком. У першому читанні проголосовано, що голова, заступник та секретар ЦВК обираються лише на два роки. А повноваження членів комісії можуть бути припинені за рішенням суду в разі порушення Конституції та законів, присяги, після винесення вироку, при втраті громадянства тощо. За словами Олександра Єльяшкевича, деякі члени ЦВК потрапили під вплив «окремих посадових осіб». Про це свідчить і рішення Центрвиборчкому не виконувати рішення Верховного суду, і «накачка» членів комісії перед засіданням в кабінеті голови.

Проте головуючий — член ЦК КПУ Адам Мартинюк — відмовився ставити питання на остаточне голосування до перерви. Після перерви Адам Іванович просто зник. Депутати правого спектра вважають, що комуністи таким чином «підвісили» голову ЦВК. Сил їхньої фракції достатньо, щоб закон не був прийнятий — якщо, звичайно, Михайло Рябець «правильно» себе поводитиме.

Газета: 
Рубрика: