Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Цiнностi Башмета

22 вересня, 2004 - 00:00
ЮРІЙ БАШМЕТ У КИЄВІ НА РЕПЕТИЦІЇ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

У Національній опері України відбувся концерт знаменитого альтиста на честь його нагородження найвищим орденом нашої країни — «За заслуги». Удень, на прес-конференції, Юрій Абрамович зазначив: «Це не перша моя висока міжнародна нагорода. Але отримати український орден — найвища честь. Адже вдома я почуваюся й у Росії, й в Україні. Моє серце поділене на дві половинки. Я не можу відповісти, яка з країн мені дорожча. Це все одно що в дитини запитали: кого ти більше любиш — маму чи тата? Моє дитинство й юність пройшли у Львові. Там я закінчив музичну школу. Зі Львовом пов’язані мої перші успіхи в музиці. Це одне з найулюбленіших моїх міст. Досі у Львові живе мій батько, який спеціально приїхав до Києва, щоби побувати на моєму концерті. Мені пригадався один забавний випадок, який одного разу стався в Мюнхені. Після виступу до мене підійшов колоритний немолодий красень (на вигляд справжній «западенець») і спитав, чи правда, що я родом зі Львова? Почувши позитивну відповідь, він розплився в усмішці й, звертаючись до людей, які оточували мене, додав: «А то пишуть у програмці якусь нісенітницю, нібито Башмет народився в Ростові на Дону. В мене чутливе вухо. Бо лише українська душа може так гарно грати»...

Так склалося життя, що я давно живу в Росії. Мені неодноразово пропонували емігрувати, але я завжди відмовлявся. Виступати в різних країнах — це одне, а жити за кордоном постійно — зовсім інше. В мене ніколи не було приватної власності за кордоном. Найбільша цінність, яку я маю, — музика й любов публіки. Лише вдома, виступаючи, як у Росії, так і в Україні, я почуваюся особливо комфортно».

У програмі концерту в Національній опері прозвучали твори класиків: Чайковського, Паганіні, Шостаковича та сучасного японського композитора Такеміцу. На початку вечора виступила дочка маестро — піаністка Ксенія Башмет, лауреат міжнародних конкурсів. Нині вона аспірантка Московської консерваторії по класу камерного ансамбля Т. Аліханова. А коли на сцену київської Опери вийшов сам винуватець урочистостей, зал потонув у оваціях. На концерті Ю. Башмета був присутній увесь політичний бомонд нашої країни: Президент України Леонід Кучма, члени уряду, народні депутати.

— Для мене величезна відповідальність грати в Києві, — підкреслив маестро. — Адже в залі присутні й ті, хто бував на моїх концертах, коли я робив перші кроки на професійній сцені. Завжди стараюся виступати по-максимуму й сподіваюся, що й цього разу моя гра нікого з присутніх не розчарувала.

На біс легендарний альтист виконав твори Шнітке й Щедріна, які композитори написали спеціально для Башмета. Спонсорами концерту були «Альфа- банк», «Торговий дім ТМК — Україна» і телеканал «1+1».

Людмила НОСЕВИЧ, Олена ЄРЕМЕЄВА, спеціально для «Дня»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ