Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

ELibUkr

Цей проект сприятиме обміну інформацією між світовою та українською академічними спільнотами
28 січня, 2009 - 00:00

26 січня у Києво-Могилянській академії було представлено унікальний проект «Електронна бібліотека України (ELibUkr): створення центрів знань в університетах України». ElibUkr має на меті сприяти інтеграції української академічної спільноти до світової науки. На практиці це виглядатиме таким чином, що вітчизняні науковці та студенти матимуть доступ до глобальної цифрової мережі науково-дослідницької інформації. (Передплачуватимуться 13 найважливіших баз даних та понад 11 тисяч баз журналів, наприклад, журнали одного із найавторитетніших видавництв з бізнесу та менеджменту Emerald). Передбачається, що система обміну інформацією між Україною та світовою академічною громадою буде двонаправленою, тобто навзаєм для ознайомлення чи вивчення пропонуватимуть здобутки наших вчених через відкриті електронні архіви та електронні журнали. Для цього на базі університетських бібліотек поставатимуть центри знань. Щойно вони почали діяти у Харківському національному університеті ім. В. Каразіна, Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича і, власне, Києво-Могилянській академії — усі учасники проекту «Електронна бібліотека України...». Між іншим, з 2007 року в Острозькій академії функціонує електронна бібліотека, що забезпечує доступ не лише до практично всіх бібліотечних мереж світу, а й дає можливість іноземцям ознайомитися із стародруками ХVIII століття, що зберігаються в університеті і переведені на електронні носії.

Проект ELibUkr також об’єднав Нортвестерн Університет (Чикаго), Агенство з міжнародного розвитку США (USAID), Києво-Могилянську Фундацію Америки та Всеукраїнську асоціацію «Інформатіо-Консорціум». Він здійснюватиметься у три етапи і на кожному залучатимуться нові університети — всього їх буде 70. «Більшість викладачів знайомі із ситуацією, коли із міжнародних конференцій повертаємося із валізами скопійованих матеріалів. Щоправда, останнім часом возимо флешки, на які переносимо інформацію, — зазначає президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт. — Тепер доступ до найновіших досягнень з усіх галузей забезпечуватиме ELibUkr. Також цей проект визначає, який повинен бути сучасний університет в Україні, де, до речі, 904 (!) вищих навчальних закладів. Тому значення ELibUkr важко переоцінити». «Від даного проекту Україна ще довго отримуватиме девіденди, — продовжує Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Вільям Тейлор. — Завдяки йому ваша країна отримує ще один канал доступу до зовнішнього світу, а це повинно наблизити її ще ближче до Європи, куди вона прагне, й до інших академічних інституцій та освітніх закладів по всьому світі».

За словами президента Києво-Могилянської академії в Америці Марти Фаріон, ELibUkr в основному фінансується USAID та трьома університетами-учасниками. Бюджет першого етапу складає 1,5 мільйонів дол. (Для порівняння, Йельський університет платить 5 мільйонів дол. щорічно за доступ до елекронних ресурсів.) Для реалізації наступних етапів організатори сподіваються залучитися підтримкою держави, бізнесових структур та приватних осіб.

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: 
Рубрика: