Шлях героя — це здійснити силою своєї віри прірву між тим, що людина бажає, і тим, що є реальне.
Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч

Флот і незалежність

3 серпня, 2011 - 00:00

У Севастополі, в Українському культурно-інформаційному центрі, відбулася презентація нової книги дослідника історії, заслуженого журналіста України, капітана 1-го рангу запасу Мирослава Мамчака «Чорноморський флот у боротьбі за незалежність України (1917—1921 рр.)». Про те, що українська тема ніколи не була чужою Севастополю, говорить зображена на обкладинці фотографія з маніфестації у Севастополі на честь проголошення Української Народної Республіки 25 листопада 1917 р. Це ще одне свідчення безперервності української історії нашого міста. Дослідження автор присвятив пам’яті екіпажу ескадреного міноносця «Завидний», який першим підняв український національний прапор над Чорним морем.

Мирослав Мамчак із 2005 року у снятинському видавництві «Прут Принт» уже видав кілька книг: «Флотоводці України. Історичні нариси, хронологія походів», «Україна: шлях до моря. Історія Українського флоту», «Траверзом історії. Нариси, вірші, бувальщини, притчі», збірку гумористичних нарисів і віршів «Ой було на флоті, було...», «Військово-морська символіка України», «Тарас Шевченко і флот». Останнє ж дослідження вийшло вже в Севастополі.

Книга проілюстрована великою кількістю історичних фотографій, також подано реєстр кораблів Українського державного флоту УНР (1917—1921 рр.) та доповнено матеріалом «Мартиролог офіцерів і урядовців Українського державного флоту (1917—1921 рр.)», у якому зібрані дані про 143 особи. Під час роботи над книгою автор використав 50 архівних джерел та досліджень. Він висловив подяку Андрію Лубенцю за конструктивні поради.

Мирослав Мамчак у передмові стверджує, що «українські моряки позбавлені знань про боротьбу старших поколінь українців за національний флот і Чорне море». Очевидно, цю історію необхідно знати не лише морякам, а й слухачам академії, ліцеїстам та широким колам суспільства, знати прізвища попередників, які залишаться в історії, незважаючи на замовчування та шалену антиукраїнську пропаганду.

Автор описав ключові моменти, які стосуються досліджуваної теми: будівництво Українського державного флоту УНР із травня 1917-го по квітень 1918 рр., руйнування флоту УНР, більшовицькі репресії, відновлення Державного флоту УНР в Одесі, розвиток ситуації в Криму і Севастополі, німецьку політику щодо Криму і флоту, державний флот Української Держави з травня 1918-го по грудень 1918 р., німецько-український флот у Севастополі, флот Української Держави в Одесі та Миколаєві, зраду Українського державного флоту та відродження його Директорією УНР, поразку в боротьбі і причини загибелі флоту.

«В англійців популярнее прислів’я: «Флот існує, тому багато чого не трапилося». Ми ж, українці, мусимо з гіркотою визнати, що в період, коли в нас флоту не існувало, трапилося дуже багато жахливих речей. Пам’ятаймо історію, бо вона здатна повторятися», — закликає читачів Мирослав Мамчак, завершуючи своє дослідження.

Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ, Севастополь
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments