…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Губернатори пропонують прем’єру варіанти

Поки що ж регіони залишаються один на один з газовою кризою
30 вересня, 2000 - 00:00

Мабуть, ніколи ще на Дніпропетровщині не чекали приходу зими з таким здриганням. Навіть у пам’ятному грудні 1993 року, коли через нестачу газу вперше погасили «вічні вогні» на меморіалах, у голосі місцевих керівників не звучало стільки тривоги. Нинішні проблеми з енергоносіями загрожують перевершити всі очікування.

Згідно інформації, що прозвучала на засіданні колегії облдержадміністрації, запаси вугілля на двох найбільших енергетичних електростанціях області — Криворіжській ТЕС і Придніпровській ТЕЦ можуть забезпечити їхню роботу лише на 9 і 10 діб відповідно. І це при тому, що через нестачу вугілля вони працюють лише на третину потужності. Такого катастрофічного стану в переддень зими, — за словами заступника глави облдержадміністрації Володимира Мелещика, — він ще не пам’ятає. Вже зараз у Дніпропетровську виникла реальна загроза відключення електрики в метрополітені та на міському транспорті, принаймні, мова йде про те, що трамваї і тролейбуси будуть ходити рідше.

Нічим не кращий і стан з газом, який торговий дім «Газ України» буде постачати лише за передоплату. Так, Дніпропетровськ для того, щоб протриматися хоча б до нового року, має викласти суму в 36 млн. грн. Але навіть за умов більш- менш стабільної оплати, зібрати місцеві власті, за їх оцінками, зможуть лише 26. Де взяти всі інші — одному Богу відомо. Для того, щоб почати опалювальний сезон, «Дніпротепломережа» бере в банках кредити, причому під заставу майна.

Тим часом в обласному центрі, пам’ятаючи липневі виступи городян, досі не зважуються скасувати «мораторій» на підвищення комунальних тарифів, що ще більше посилює кризу в міському господарстві. Мало того, як повідомив на колегії облдержадміністрації мер Кривого Рогу Юрій Любоненко, в середу багатотисячний натовп, що вимагає зниження тарифів, узяв в облогу будівлю мерії другого за величиною індустріального центра області. «Місцеві власті сьогодні, — сказав криворізький голова, — балансують між «молотом і ковадлом» — населенням і карною відповідальністю за несанкціонований відбір електроенергії». Вслід за дніпропетровським, мер Кривого Рогу, звернувся до Кабміну з проханням дати «дешевий» вітчизняний газ. Але відповіді так і не одержав.

З образою в голосі говорив про дії уряду і сам губернатор Дніпропетровщини Микола Швець. Дніпропетровщина по боргах за електроенергію знаходиться «лише на п’ятому місці», але постійні загрози «відрубати» електрику можуть привести до падіння обсягів виробництва, які з таким трудом були досягнуті. «Якщо схема Кабміну по області за енергокабелі неефективна, — сказав Микола Швець, — то дайте можливість працювати по тих, які ми пропонуємо із запорізьким губернатором». Підприємства повинні прямо купувати у шахтарів вугілля і передавати його електростанціям у обмін на енергію як давальницьку сировину. Схему цю пояснили прем’єр-міністру під час недавнього відвідування ним Західного Донбасу, але відповіді поки також немає. Як немає і підтримки уряду вугільної галузі. Згідно з запевненнями Миколи Швеця, при невеликій фінансовій допомозі Кабміну вже незабаром можна було б збільшити видобуток вугілля, скоротивши його закупівлю за кордоном. Розвернутися самим заважає справжній бюджетний грабіж промислових ринків. У нинішньому році Дніпропетровщині залишили лише 35% податків, що збираються, в той же час капітальні вкладення з держбюджету скоротилися до 1%! Індустріальні регіони країни, як вважають на Дніпропетровщині, гостро відчувають нестачу «урядової уваги».

ДО РЕЧІ

«Нафтогаз України» передрікає великі проблеми в новому опалювальному сезоні у зв’язку з тим, що більшість областей не закупила газу для теплозабезпечувальних підприємств. Про це повідомив перший заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Володимир Триколич. На вересневих торгах було виставлено для продажу 4,5 млрд. куб. метрів газу, однак договорів так ніхто і не уклав. Утім, як підкреслив В.Триколич, ще є час для закупівлі газу, і він сподівається на активність місцевих властей. За словами В.Триколича, «Нафтогаз» зарезервував достатню кількість газу, щоб 100- відсотково забезпечити до кінця року потреби населення та бюджетних організацій, однак кожний облгаз одержить газу рівно стільки, скільки він за нього сплатив. Серед лідерів щодо закупівлі газу на сьогоднішній день визначаються Київ, Дніпропетровськ (!), Кривий Ріг (!), Вінниця, Севастополь, Республіка Крим (забезпеченість на 90%), найгірше становище з газом у Кіровоградській, Харківській та Херсонській областях. Утім, будь-яка схема гарна доти, доки вона не перетворюється на догму. Це наочно продемонструвала харківська газова криза, про яку повідомляв раніше «День». У міста не вистачило грошей для придбання необхідного обсягу газу, нестача газу викликала низький тиск у трубопроводах, що і стало причиною вимушеного відключення споживачів. Так довгий ланцюжок форс- мажорних обставин зробив без провини винним населення — якраз той сектор, до якого щодо оплати за газ у «Нафтагазу» немає претензій. На прохання «Дня» прокоментувати ситуацію в Харкові, В.Триколич дав лаконічну відповідь: у Харкові газ не відключено (з боку «Нафтогазу України». — Авт. ), він подається в рамках проплати, що підтверджується цифрами, — у вересні 1999 року місту було надано 23,2 млрд. кубометрів, а у вересні-2000 очікується 22,8 млн. кубометрів. Як мовиться, схема є схема.

Петро ІЖИК, «День»

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: