Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

Гуманізація... в подвійному розмірі

«Декриміналізовані» штрафи поб’ють усі рекорди
13 жовтня, 2011 - 00:00

Вирок Печерського суду у справі Юлії Тимошенко викликав у світі шквал обурення й, відповідно, різко погіршив ставлення до України у світі. Зараз легше назвати тих, хто не засудив українську владу й судову систему, ніж перераховувати всіх тих, хто обурений вироком і судочинством у нашій країні. Серед чисельних критиків України президент США Барак Обама, генсек ООН Пан Гі Мун, керівництво Євросоюзу та Єврокомісії.

Напевно, українська влада все-таки усвідомлює, до яких наслідків для неї й України може призвести така ситуація. Першим це визнав Президент України Віктор Янукович. «Це, безумовно, прикрий випадок, який сьогодні перешкоджає питанню європейської інтеграції України, — сказав Президент у вівторок журналістам. — Він викликає занепокоєння в ЄС, і, я хочу сказати, ми добре розуміємо, чому це так». Що там казати, Януковичу довелося запевняти, що рішення ще не остаточне, й, більше того, виправдовуватися. За його словами, Україна, яку отримала його команда 2010 року, «мала багато проблем з модернізацією та гармонізацією українського законодавства до європейських стандартів». З перших днів його приходу до влади почалася робота над судовою реформою та новою редакцією Кримінального й Кримінально-процесуального кодексів. Президент підкреслює, що ці документи застаріли і їх необхідно міняти. У той же час, він зазначає, що оскільки вони є чинними, правоохоронні органи, органи юстиції, судова влада й громадяни України зобов’язані їх виконувати.

Президент не сказав про те, чи торкнеться курс на гуманізацію кримінального процесу Тимошенко. Він нагадав, що нова редакція кодексів уже розроблена й відіслана на експертизу до Венеціанської комісії. «Це дуже великий законопроект, який розглянуть в українському парламенті й ухвалять. Я впевнений, що як тільки ми виконаємо цю складну роботу, Україна отримає сучасні європейські стандарти в питаннях права, процедури, свободи слова, й ми їх виконуватимемо», — підкреслив Янукович.

У день виголошення вироку Тимошенко влада вирішила в черговий раз анонсувати свій законопроект про декриміналізацію економічних злочинів, до якого, як сподівалася опозиція, могла б бути залучена й стаття, використана для засудження Тимошенко. Але, мабуть, саме це питання стоїть сьогодні на порядку денному президентського оточення й поки не вирішене. Тому круглий стіл під назвою «Економічний злочин — економічна кара» («майже за Достоєвським», невесело пожартував модератор, президент «Реформаторського клубу» Іскандер Хісамов) відбувся без обіцяного віце-прем’єра Сергія Тігіпка та радника Президента, керівника головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України Андрія Портнова. Мабуть, вони були не готові відповідати на запитання журналістів і прогнозувати як подальший перебіг газової справи Тимошенко, так і пов’язані з нею наслідки для країни.

І круглий стіл «закрутився» зовсім не за наміченою траєкторією. Експерт «Реформаторського клубу», співавтор законопроекту про декриміналізацію економічних злочинів Олександр Банчук, зокрема, заявив, що законопроект про гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності запроваджує рекордні розміри штрафів. «У законопроекті є дуже небезпечні речі, які слід міняти до другого читання. Законопроект називається про гуманізацію відповідальності, але розміри штрафів з нинішніх, наприклад, 17—34 тисяч гривень збільшуються до 850 тисяч. Такого розміру штрафу в кримінальному законодавстві в історії нашої країни ще не було», — підкреслив експерт. При цьому він пояснив, що законопроект розробляли експерти «Реформаторського клубу» одночасно з Кабінетом Міністрів. «Робота велася паралельно, й усе те, що ухвалено в першому читанні, це не зовсім те, що ми підтримуємо. Частини штрафів у нас взагалі не було, — підкреслив Банчук. — І нам не зрозуміло, чому запроваджуються такі великі розміри штрафів. Ми також зверталися до уряду з проханням скасувати ці норми, але відповіді не почули».

За словами експерта, зміни в ч. 3 ст. 53 Кримінального кодексу передбачають, що розміри штрафу мають бути не меншими, ніж розмір завданого збитку. «Це означає, що людину фактично двічі каратимуть за одне й те саме діяння», — вважає Банчук. Законопроект передбачає, що окрім відшкодування розміру завданого збитку державі, наприклад 500 тисяч гривень, слід сплатити ще 500 тисяч штрафу. Банчук зауважує, що суд не може призначити менше, керуючись цим законопроектом». Таким чином, санкція призводить до повної конфіскації майна, оскільки більшість засуджених не зможе без цього сплатити штрафи. «Тут порушується принцип індивідуальності покарання, — вважає юрист. — У такому разі не лише винний несе покарання, а й усі його близькі».

ДО РЕЧI

Принука до звільнення

— Я думаю, що Януковича притиснули до стінки. У нього немає іншого виходу, крім дати дозвіл більшості проголосувати декриміналізацію, а потім дати вказівку Апеляційному суду випускати на свободу, — розмірковує в розмові з «Днем» депутат Тарас Стецьків. — Якщо цього не буде, Україну чекає сповзання до тоталітарного режиму, загострення політичної ситуації аж до силових протистоянь. Тут третього не дано — або так, або так.

Політолог Віктор Небоженко також вважає, що Тимошенко у в’язниці — це головний біль і для правоохоронної системи, і для дипломатів, і для Адміністрації Президента.

— У будь-якого високопосадового чиновника на Заході запитуватимуть: «А у вас Тимошенко ще сидить чи вже випустили?» Річ не лише в Тимошенко, якби вона кинула до в’язниці Януковича, Захід точнісінько так само зупиняв би це. Для них геополітика важливіша за демократію. Просто стався надто великий відплив — раптом у середині Європи з’являється централізована диктатура.

Адвокати Тимошенко повідомили, що апеляцію подаватимуть незалежно від того, чи буде декриміналізована «Юліна стаття» (а це може статися вже наступного тижня — 18 жовтня).

Останньою інстанцією в справі Тимошенко може бути Європейський суд. Але дедалі більше експертів погоджуються з думкою, що до цього може й не дійти. Стаття Тимошенко все ж таки буде декриміналізована заднім числом, і Юлія Володимирівна не лише опиниться на волі, а й візьме участь у наступних виборах.

До речі, в ефірі «5 каналу» радник Президента Ганна Герман опосередковано дала зрозуміти, що такий варіант розвитку подій цілком імовірний. «Можливо, цей випадок з жінкою, з колишнім прем’єром, стане тим поштовхом, що прискорить процеси реформування всієї правоохоронної системи». 

Олена ЯХНО, «День»
Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: