Проблема демократії не в тому, чи потрібна людям свобода, а в тому, якою мірою вони здатні нею користуватися.
Алексіс де Токвіль, французький державний діяч, історик, суспільствознавець

Конституція Орлика — витоки українського і... російського державотворення

31 серпня, 2011 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

У львівському видавництві «Світ» вийшла унікальна книжка «Пакти і Конституції» Української козацької держави». У ній відтворено тексти оригіналу староукраїнською мовою списків «Пактів і Конституцій законів і вольностей Війська Запорозького», укладених 1710 року під Бендерами між обраним на гетьманську булаву Пилипом Орликом та генеральним старшиною і козацтвом; наведено їхні переклади українською, англійською, німецькою, російською та французькою мовами. Публікація цієї визначної пам’ятки вітчизняної політико-правової думки супроводжується археографічною передмовою, науковими коментарями, лінгвістичним аналізом... Власне, з цієї нагоди позавчора директор згаданого видавництва Ігор МЕЛЬНИК був нашим гостем.

— «Пакти і Конституції» Української козацької держави» — фундаментальне видання, — говорить Ігор Андрійович. — По-перше, це — історична пам’ятка, що свідчить про розвиток правових основ нашої державності. (Саме триста років тому влада була поділена на законодавчу, виконавчу і судову.) По-друге, — сучасне наукове дослідження, яке містить наукові коментарі, примітки, тлумачення важливості цього документа для теперішньої України... Наприклад, російський історик Тетяна Таїрова-Яковлєва говорить про Конституцію Орлика як зразок українського державотворення і основу для державотворення російського. Оскільки Іван Мазепа, а потім Пилип Орлик були у союзі з Росією, та багато запозичила в українців, особливо що стосується законодавства. По-третє, — взірець книжкового мистецтва.

На запитання про відзначення 450-річчя Пересопницького євангелія, а також про те, наскільки поцінована святиня, зокрема тими, хто на ній присягає, гість «Дня» відповів:

— Мені здається, навколо події забагато офіціозу. Більше б людського поціновування. І ще. Говорячи про минувшину, слід дивитися вперед. Тобто, якщо ми створили таку Первокнигу, то який маємо потенціал! Інакше кажучи, звершення та успіхи попередніх століть мають впливати на самооцінку українців нині! Бо хоч Україна — молода держава, проте вона має тисячолітній фундамент.

До речі, зараз у «Світі» працюють над найбільшим за часів української незалежності книжковим проектом — виданням 50 томів Михайла Грушевського. Одинадцять вже вийшло. Про це та багато іншого — в розгорнутому інтерв’ю з Ігорем Мельником вже незабаром.

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: 
Рубрика: