Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

4 грудня, 2004 - 00:00

Інформаційне суспільство — передусім громадянське суспільство

Працівники сфери високих технологій — на боці народу та демократії. Таким є основний зміст заяви працівників інформаційно- телекомунікаційної галузі України, розповсюдженої днями. Виробники та постачальники комп’ютерної техніки та інформаційних систем, розробники програмного забезпечення, оператори зв’язку, провайдери інтернету та інші працівники галузі, як професійні асоціації, так і окремі підприємства, заявляють: «Ми представляємо галузь національної економіки, що найбільш швидко розвивається і завжди була найменш політично заангажованою. Однак наша мета — інформаційне суспільство. А інформаційне суспільство — це насамперед суспільство демократичне». У зв’язку з цим підписанти заяви (а це 37 асоціацій, компаній, фондів, інститутів та фірм) висловлюють переконання, що «відхід від базових принципів демократії — це не лише порушення Конституції, але й відкидання країни у минуле, де немає місця новітнім досягненням людства, це згортання науково-технічного прогресу та свідома відмова від приєднання до розвинутих країн світу, це втрата сотень тисяч робочих місць і можливостей експорту високотехнологічної продукції».

Конфлікт вичерпано?

Уже кілька місяців у навколотеатральних колах нашої столиці побутують чутки про те, що не все добре в франківськiй «державі». Прем’єри трупи — Анатолій Хостікоєв і Богдан Бенюк, — періодично скаржилися представникам ЗМІ про погіршення творчого мікроклімату в їхньому колективі. Втім, не дуже настирливо та не дуже переконливо. Приводом для публічного конфлікту стало те, що частина трупи визнала неможливим їхати до Білорусі, коли вирують політичні пристрасті в Києві. І фактично поставила під загрозу зрив гастролей у Мінську. Причому в заявах Бенюка та Хостікоєва, озвучених ними на телеканалах, прозвучала думка про політичну й творчу розбіжність із керівництвом Театру ім. І. Франка. Хто правий, а хто винен — спробували з’ясувати на загальних зборах колективу, які відбулися в четвер. З одного боку, кияни не виступали в Мінську 20 років. Їхні гастролі були плановими (ще в травні Мінкульт ухвалило таке рішення). Як зауважив художній керівник франківців Богдан Ступка: «Ми не могли підвести білоруських глядачів. Наших гастролей чекали, а коли вони закінчилися, глядачі признавалися, що, побувавши на наших виставах, вони розправили плечі і мов ковтнули свіжого повітря». Але свою оцінку політичним подіям франківці дали. Артисти ходили з оранжевими стрічками. А від імені театру вони надіслали телеграму підтримки до штабу В. Ющенка. З іншого боку, Хостікоєв і Бенюк визнали, що виступати перед, за їх висловом, авторитарним Мінськом непатріотично, тому фрагменти вистави «Швейк» вони зіграли перед учасниками мітингу в Києві на майдані Незалежності. Бенюк і Хостікоєв вважають, що колективу театру треба приєднатися до Всеукраїнського страйку протесту і до вирішення політичного конфлікту не грати вистав. Є претензії акторів до дирекції франківців щодо репертуару та кого персонально запрошувати ставити постановки в їхньому театрі. Але як призналися Анатолій Георгійович і Богдан Михайлович, творчі розбіжності вони вирішать, не вдаючись до третьої сторони — преси. То в чому ж конфлікт, допитувалися представники ЗМІ, скликані на прес-конференцію? «Конфлікту та розколу в нас немає», — запевнили обидві сторони й дружними рядами, одягши театральні костюми, вийшли на Майдан, повiдомляє Тетяна ПОЛІЩУК, «День».

Адвокати — за терпимість

Ситуація, що склалася в Україні після другого туру виборів президента, розділила суспільство на два табори. Але якщо в перші дні гострої політичної кризи здебільшого лунали заяви організацій, спілок, відомих людей і органів місцевої влади про визнання своїм президентом одного з кандидатів, то останнім часом все більше з’являється закликів про недопустимість розколу країни, збереження миру і спокою. Днями таке звернення розповсюдило правління Спілки адвокатів України. В ньому вони закликали український народ, всіх юристів і своїх колег адвокатів «відновити мир і спокій у нашому рідному домі; зупинити розбрат, протистояння, руйнування державності, падіння економіки». Правління спілки звернулось також до політиків, керівників держави: «керуйтеся виключно Конституцією і законом, проявіть мудрість і терпимість, не допустіть розколу держави, збережіть єдину і незалежну Україну». Адвокатів України Спілка закликала «чесно виконувати свій обов’язок, надавати професійну допомогу всім громадянам, які її потребують, керуючись не політичними уподобаннями, а своїм професійним обов’язком і міжнародними стандартами адвокатської професії».

Газета: 
Рубрика: