Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Коротко / УКРАЇНА

19 липня, 2003 - 00:00

У столичного гарнізону — новий начальник

Міністр оборони України Євген Марчук призначив начальником гарнізону Києва Головнокомандувача Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковника Петра Шуляка. Таким чином П. Шуляк одночасно посідатиме обидві посади, повідомляє iнтернет-видання ForUm. (www.for-ua.com). До нього посаду начальника столичного гарнізону поєднував перший заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України генерал-лейтенант Микола Пальчук.

Під Дубном лунають вибухи

56-річний батько і 13-річний син загинули від вибуху боєприпасу на колишньому авіаційному полігоні між селами Переросля й Буща Дубенського району Рівненщини. Це — далеко не перша трагедія на полях, де ще до недавнього часу військові льотчики відпрацьовували вправи з бомбометання та стрільби по наземних цілях. Зокрема, свіжа в людській пам’яті минулорічна трагедія, коли від вибуху авіабомби, яку він розбирав на частини, загинув 15-річний хлопчик з села Буща. Але гіркий досвід нічому не навчив — територія колишнього полігону, який припинив свою діяльність із початком ери незалежної України, перетворилася на справжній клондайк для місцевих жителів, які шукають тут метал, аби продати його у скупку. Такі «пошукові роботи» й коштували цього разу життя Миколі Костюку та його сину Миколці. Вони знайшли вибухонобезпечний предмет за допомогою саморобного міношукача, почали його відкопувати, і тоді пролунав вибух…

Площа колишнього авіаційного полігону (а використовувався він з цією метою з 1948 року) становить 735 гектарів. Після того, як військові його залишили, величезна пустка, яка спершу відлякувала можливістю небезпечних знахідок, дала широке поле діяльності для шукачів металу. Минулорічна трагедія змусила військовиків взятися за розчистку землі. Такі роботи проводилися й у травні нинішнього року силами 13-го армійського корпусу, однак начальник відділу координаційної організації робіт у надзвичайних ситуаціях майор МНС Микола Люльчик вважає, що за три дні, які армійці працювали на території колишнього полігону, очистити такі земельні площі від решток багаторічних бомбометань просто неможливо. Звідси й результати — 28 бомб різного калібру було знайдено, а скільки ще залишилося — невідомо.

Нині військова прокуратора Рівненського гарнізону здійснює документальну перевірку повноти й об’єктивності травневої «зачистки» полігону і обіцяє притягнути до відповідальності винних, якщо такі знайдуться. Бущанці ж переконані, що у землях полігону, які планується передати на баланс Плосківській сільській раді, причаїлося ще чимало смертельно небезпечних знахідок, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН, Рівне

Азія, змальована українським пензлем

22 липня минає 95 років від дня народження художника Івана Черінька. Уродженець Черкащини, Іван Іванович Черінько (1908— 1948) — заслужений діяч мистецтв Туркменії, його вважають засновником туркменського образотворчого мистецтва. Закінчивши 1931 року Київський художній інститут у майстерні Федора Кричевського, він працював у Києві, згодом — у Москві. Весною 1933 року І. Черінько виїхав до Туркменії, яка стала для нього другою батьківщиною.

Згадуючи перші дні свого перебування на Сході, художник говорив: «Туркменія мене полонила своєю мальовничістю та яскравістю». У ті часи досягло досконалості національне декоративно-прикладне мистецтво — створювалися високохудожні зразки одягу, ювелірних виробів, вражали різноманіттям орнаментальні мотиви килимів, вишивки. Але образотворче мистецтво тільки-но почало розвиватися. І. Черінько заснував «Об’єднання художників Туркменії», згуртувавши навколо себе молодих митців — здебільшого випускників і викладачів «Ударної школи мистецтв Сходу». 1934 року з його ініціативи відкривається художнє училище.

Поряд із організаторською, Іван Черінько веде активну творчу роботу, вивчає історію і побут Туркменії, пише етюди і збирає матеріал для своїх робіт. Він — майстер портрету, причому прагне розкривати характер людини через втілення її внутрішнього світу. Роботи художника відрізняються монументальністю композиції, широким почерком, своєрідним колоритом.

Іван Іванович Черінько загинув у ніч з 5 на 6 жовтня 1948 року, під час Ашхабадського землетрусу. Його твори зберігаються у Національному музеї образотворчого мистецтва Туркменії, а невелика частина — 14 робіт — у Черкаському обласному музеї, повідомляє Н. КЛИМЕНКО.

Селяни отримають юридичну допомогу безкоштовно

У Херсоні планується відкриття центру юридичної допомоги сільському населенню — передає Інтерфакс-Україна. Нові власники землі отримуватимуть юридичну допомогу безкоштовно. Метою створення центру є сприяння розвитку правосвідомості селян і пропаганда верховенства права при розв’язанні земельних питань. Аналогічні центри вже відкрито у Вінниці, Рівному, Чернігові та Тернополі. Усього ж в Україні планується відкрити 12 таких центрів. Усі вони працюватимуть у рамках проекту підтримки приватизації в Україні, запропонованого американськими фахівцями, який діє з жовтня 2001 року. Проект фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і здійснюється консалтинговою компанією Chemonics International. Його вартість — $14,5 млн. Проект реалізовується у 15 областях України і є найбільшим з тих, що фінансуються USAID в Україні.

Банки Донбасу готові «моніторити» сумнівні операції

Результати останніх податкових перевірок показали, що всі банки Донецької області готові до проведення фінансового моніторингу на предмет відмивання «брудних грошей». За словами начальника управління НБУ в Донецькій області Юрія Чифільова, «перший етап перевірок показав, що в усіх банках і банківських установах наявна необхідна внутрішня документація, впроваджено відповідні програми та призначено відповідальних працівників».

На першому етапі перевірялася матеріальна, організаційна та технічна готовність банків до здійснення контролю за сумнівними операціями. На другому етапі перевірок, який триватиме до грудня поточного року, відстежуватиметься дія вже самої системи контролю. Механізм її такий: якщо виявиться платіж, який підпадає під дію закону, банк передасть закодовану інформацію до Нацбанку. НБУ формуватиме пакети таких повідомлень і переадресовуватиме їх до відповідного органу при Мінфіні. Міністерство розкодує цю інформацію і повідомить банк про те, що він виконав закон.

За твердженням Ю. Чифільова, інформація про сумнівні операції, зібрана банками, надходитиме до Генпрокуратури і до управління з економічних злочинів, повідомляє Сергій КУЗІН, Донецьк.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ