Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

Коротко / УКРАЇНА

13 березня, 2003 - 00:00

Нацбанк буде «ліберальничати»

Національний банк України скасував обмеження максимального відхилення валютного курсу від офіційного в розмірі 5% при купівлі-продажу готівкової валюти, яке діяло з осені 2001 року. Про це повідомив учора голова НБУ Сергій Тігіпко. Разом iз тим він відзначив, що Нацбанк буде відстежувати ситуацію на готівковому ринку і вживатиме необхідних заходів у разі його дестабілізації.

Інша новина, обнародувана С. Тігіпком, стосується комерційних банків: відтепер їм дозволяється купівля іноземної валюти або банківських металів на міжбанківському валютному ринку за гривні без наявності зобов’язань, а також купівля банківських металів на міжнародному ринку за рахунок власної іноземної валюти або валюти, придбаної на міжбанку за гривні. Раніше банки могли відкривати валютну позицію тільки за наявності зобов’язань.

Основним обмеженням на валютному ринку України є 50-вiдсотковий обов’язковий продаж валютної виручки експортерами в п’ятиденний термін. Як повідомив С. Тігіпко, найближчим часом норму обов’язкового продажу валюти не буде зменшено. «Ми прийшли до висновку, що в ситуації, коли досить незрозуміла тенденція економічного розвитку в світі, коли затягується розв’язання конфлікту навколо Іраку, робити такий крок недоцільно», — сказав він. За його словами, Нацбанк буде поступово проводити лібералізацію валютного ринку, включаючи й ринок банківських металів, але переглядати норматив найближчим часом не збирається. До того ж глава НБУ не вважає, що це питання серйозно впливає на лібералізацію валютного ринку. На думку С. Тігіпка, ситуація навколо Іраку може негативно відобразитись на світовій економіці. Якщо конфлікт у Перській затоці затягнеться, це призведе до зростання цін на енергоносії, що, в свою чергу, загальмує економічне зростання. У разі ж швидкого вирішення конфлікту, вважає С. Тігіпко, таких наслідків можна буде уникнути. Коментуючи нещодавні заяви глави російського уряду Михайла Касьянова про те, що РФ не збирається зупинятися у взаємовідносинах iз Україною на встановленні зони вільної торгівлі і передбачає єдиний економічний простір iз єдиними податками, митними тарифами та єдиною валютою, С. Тігіпко сказав, що «це вимагає серйозних рішень, передусім законодавчих». Головний банкір країни вважає, що такі рішення, якщо вони й виникнуть, «будуть надзвичайно важко проходити через Верховну Раду». Петро ІЖИК , «День».

14 тон солярки вкрали з трубопроводу

Трьох громадян iз Горлівки Донецької області у віці 43, 36 і 35 років і 31-річного громадянина Польщі взяли у кайдани під далеким від місць їхнього помешкання селом Киликіїв Славутського району. «Силами цього «інтернаціонального загону» там, під Киликієвим, вночі було зроблено дірку в трубопроводі, вкрадено 14 тонн дизельного пального», — повідомив для «Дня» 12 березня начальник Центру громадських зв’язків управління МВСУ у Хмельницькій області Віктор Коверзюк. Труба, вздовж якої через кожних п’ять кілометрів днює і ночує охорона, мало кого залишає байдужим. Охорона не може протистояти злодіям. «Це вже далеко не перше таке затримання викрадачів нафтопродуктів в особливо великих розмірах», — продовжив Віктор Коверзюк. Він віддає належне майстерності чотирьох, які «врізалися у трубу без великої шкоди для довкілля. Бувало й гірше. У Киликієві пам’ятають, чим закінчилася не така вже й давня спроба вкрасти енергоресурс. Зробивши дірку, зловмисники «не змогли справитися з поставленим завданням» — солярка вирвалася з труби, потекла аж через чотири села й потрапила до річки. Тоді люди брали човни й відрами вичерпували солярку з водойми, розповідають жителі місць, через які прокладено трубопровід, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Венеція і Крим у Києві

У Палаці мистецтв «Український дім» відкрилася виставка живопису Сергія Лисицина «Венеція і Крим сьогодні». Мистецька палітра художника досить багата. Він відомий як пейзажист, історичний живописець, символіст, автор вишуканих натюрмортів. Кредо митця — виділити поезію з прози життя, збагнути таємничу простоту його гармонії. Сьогодні увазі відвідувачів автор пропонує майже 60 творів, написаних під час поїздки до Криму та Венеції. Любов митця до кримського пейзажу не випадкова. Адже перші роки свого життя він провів у Криму. Від кримських пейзажів Сергія Лисицина віє ностальгією, яка перегукується з лірикою Лермонтова, Тютчева, Брюсова. Венеція ж з її величними палацами, романтичними каналами, чарівними площами і вузькими вуличками, де чудова архітектура в поєднанні з водою і світлом створюють неповторну гармонію, завжди приваблювала художників. Художник відтворює чаруючу красу міста. Колорит пронизаний оптимізмом у зображенні повсякденного життя під сяючим небом. Виставка засвідчує появу нового імені в сучасному мистецтві.

Чернівчани пізнають американську графiку

Сьогодні в Чернівецькому обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки творів майстра образотворчого мистецтва американця Джона Слоана. Це перша в Європі експозиція відомого в США художника-графіка. Її організаторами стали Чернівецький національний університет та університет міста Лок-Хейвена, які тривалий час співпрацюють. Проведення цієї виставки стало новим етапом співробітництва двох вузів, і співорганізатори сподіваються, що вона започаткує систематичний культурний обмін. Про це на прес-конференції, яка передувала відкриттю виставки, розповіли декан факультету мистецтв університету Лок-Хейвена Філіп Губер та керівник відділу міжнародних зв’язків ЧНУ Володимир Крупко. Планується, що з Чернівців розпочнеться турне творів Джона Слоана, потім вони поїдуть у Хорватію, Польщу, Росію та в інші країни, з вузами яких університет Лок-Хейвена має налагоджену співпрацю.

Цікаво, що більшість картин, зібраних у представленій експозиції, передала університету дружина художника, який народився у 1871 році, а помер в середині минулого століття. Сьогодні ця 93-літня жінка щиро радіє, що роботи її чоловіка Джона Слоана поціновують не лише в США, а й за океаном. Наталія ЖИТАРЮК , Чернівці.

На Харківщині став Героєм Радянського Союзу перший іноземний громадянин

На Харківщині відзначено 60-річчя подвигу чеських та словацьких воїнів поблизу с. Соколове. У березні 1943 року тут отримав бойове хрещення 1-й Окремий Чехословацький батальйон під командуванням Людвіга Свободи. Він був першою іноземною військовою частиною, що воювала проти гітлерівських військ на радянсько-німецькому фронті. Ворог кинув у районі с. Соколове 60 танків, 14 бронетранспортерів та два піхотні батальйони. Село обороняли піхотна рота надпоручика Отакара Яроша, кулеметна рота надпоручика Ярослава Лома і мінометний взвод підпоручика Франтішека Бедржиха. Ярош був тричі поранений, але продовжував керувати обороною. Противник втратив 19 танків та понад 300 солдат. За мужність і героїзм, виявлений на всіх ділянках оборони, чеські та словацькі бійці були удостоєні чехословацьких та радянських бойових нагород. Зокрема, Отакар Ярош перший з іноземних громадян став Героєм Радянського Союзу.

У Соколівці біля пам’ятного знаку «Братерство по зброї» відбувся урочистий мітинг з нагоди 60-річчя подвигу радянських та чехословацьких воїнів. На свято прибула офіційна делегація Чеської Республіки на чолі з заступником міністра оборони Я. Пршибіловою. Почесні гості відвідали музей Бойового братерства, де зберігаються меморіальні речі Отакара Яроша та його соратників. До братської могили покладено вінки, пам’ять героїв вшановано військовим салютом, повідомляє Дмитро ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ .

Газета: 
Рубрика: