Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Ліки не закуплено. На активістів тиснуть?

«Про кримінальну справу ми дізналися через ЗМІ, а не від міліції — це вказує на те, що діє система залякування», — Дмитро Шерембей
28 жовтня, 2014 - 12:15

Минулого тижня у ЗМІ з’явилася інформація щодо кримінального провадження проти голови благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитра Шерембея. Одна з фармкомпаній нібито звинувачує громадського діяча у незаконному використанні даних, які є комерційною таємницею. Організація «Пацієнти України» бореться із корупцією у галузі охорони здоров’я, тому активісти розцінюють це повідомлення як спробу тиску.

Досі Дмитро Шерембей не отримав сповіщення від міліції щодо порушення кримінальної справи. «Пацієнти України» оприлюднили заяву, в якій йдеться: «Ані наша організація, ані Дмитро не володіють жодною інформацією щодо можливого заявника, і до отримання офіційних документів розцінюємо це як наклеп та дискредитацію нашої організації напередодні важливої протестної хвилі пацієнтів по всій Україні, зумовленої провалом тендерних закупівель ліків урядом України».

Нагадаємо, цього року держава ще не придбала препарати для хворих на гемофілію, різні види раку, гепатити тощо. Активісти пропонують,  щоб закупівлі зробила Державна служба з надзвичайних ситуацій — цей орган може провести тендери за скороченою процедурою, швидше за Міністерство охорони здоров’я («День» писав про це у матеріалі «Чорний вівторок» для пацієнтів України» у №197 за 2014 рік).

Голова благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей прокоментував ситуацію із кримінальним провадженням проти нього і розповів про розвиток ситуації з тендерами: «Янукович та Азаров тільки погрожували тюрмою, зараз почали порушувати карні справи. Це безглуздо і безперспективно, але показово, що в сучасній Україні діють проти людей, які виступають за свободу країни. Фарм-мафія у МОЗ чинить опір усім нашим ініціативам і намагається закрити нам рота.

Про кримінальну справу ми дізналися через ЗМІ, а не від міліції — це вказує, що діє система залякування. Коли отримаємо офіційні документи, будемо реагувати на них офіційно, але свою позицію вже оприлюднили. З правоохоронцями ще не спілкувалися, наші юристи почали займатися цією справою. Список тих, хто хоче нам зла, великий, тож не знаємо, хто міг бути замовником.

Сподіваюся, цього тижня уряд ухвалить якесь рішення, щоб змінити ситуацію із закупівлею ліків. Ми пропонуємо, щоб найскладніші лоти реалізовувало ДСНС, але Міністерство охорони здоров’я не хоче віддавати гроші. Чекаємо на реакцію Кабінету Міністрів і будемо вживати заходів, щоби напоумити їх. Ми не розуміємо, чому рекомендації професійних організацій протягом року ігноруються. Складається враження, що до прем’єр-міністра не доносять достовірну інформацію щодо ситуації з ліками.

Міжнародні організації звернули увагу на відсутність ліків в Україні. Допомогу препаратами надає Всесвітня організація охорони здоров’я, ЮНІСЕФ та інші установи, які розуміють, що наш уряд не справляється із завданням щодо закупівлі медикаментів».

«День» стежитиме за подальшим розвитком ситуації.

Марія ПРОКОПЕНКО
Газета: 
Рубрика: