Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Львівщина втамовує вогонь

На допомогу гірникам прийшов унікальний досвід їхніх донецьких колег
8 квітня, 2008 - 00:00

Львівщина кілька днів перебувала в стані особливої напруги. Спочатку, 2 квітня, зайнялася пожежа на шахті «Степова» ДП «Львіввугілля», у тупиковій частині прилеглого до лави 115-го конвеєрного штреку пласта «Сокальський», де гірничі роботи з видобутку вугілля велися на глибині близько 550 метрів. У цей час в шахті перебувало 92 людини, які, на щастя, благополучно покинули лаву. Причини пожежі встановлюються, існує кілька версій, які не виключають і людського фактору.

На початках було прийнято рішення гасити пожежу власними зусиллями, однак вогонь вирував два дні, і тоді було прийнято рішення покликати на допомогу донеччан, які добре обізнані, яким саме чином гасяться такі займання і до того ж мають необхідну техніку. 4 квітня з Донеччини прибули шість відділень воєнізованої гірничорятувальної служби: по два відділення відповідно з Єнакієво, Димитрово і Торезу. У зв’язку з аварією територіальне управління Держгірпромнагляду по Львівській області заборонило спуск людей у шахту, крім осіб, задіяних у ліквідації аварії.

Гасіння пожежі відбувається шляхом побудови трьох бетонно-гіпсових перемичок, з допомогою яких і використовуючи два привезені з Донеччини генератори інертного газу — ГТ-250, у шахту нагнітають спеціальну газову суміш, що повинна нарешті приборкати вогонь. Треба зазначити, що люди виявляють не лише професіоналізм та вправність, а й героїзм, адже в зоні пожежі температура горіння може сягати й 600 градусів за Цельсієм.

Наразі (7 квітня) пожежа не приборкана. Вогонь вирує в лаві вже шосту добу. Два дні тому перестав горіти вугільний пласт, наразі триває горіння метану та лісоматеріалів.

Однак не лише ця пожежа опинилася в центрі посиленої уваги львів’ян. 3 квітня у Львові на території будівельного майданчика ТзОВ «БК-Прогрестехнобуд» під час риття екскаватором котловану під фундамент будинку в житловому масиві «Пасічний» виявили 250-кілограмову авіаційну фугасну бомбу часів Другої світової війни. Як повідомив начальник прес-служби ГУ МНС у Львівській області Павло Василенко, бомба була споряджена двома діючими підривниками, один з яких пошкоджений, що унеможливлювало вивезення боєприпасу на спеціальний полігон. Оскільки небезпечна знахідка могла здетонувати дорогою, було прийнято рішення знешкодити бомбу на місці. Підривники проаналізували ситуацію, шукаючи методів, які б дозволили не пошкодити підземні комунікації й не зруйнувати будинки, що знаходяться поруч. Вибух ретельно готували. Котлован глибиною 4 метри поглибили ще на 3 метри і накладали один за одним шари землі та шпал, а в кінці залили все бетонною подушкою. Причому скерували розліт осколків так, щоб ніхто не постраждав. Також були евакуйовані мешканці прилеглих будинків. Район Пасічної досить густонаселений, знаходиться не далеко від центру Львова і тому ситуація кваліфікувалася як така, що носить найвищий ступінь небезпеки. Спеціалісти порівнювали ситуацію з Донецькою, коли теж в центрі міста була знайдена міна, яку підривники вміло знешкодили — підірвали із найменшим впливом руйнівної хвилі.

Коли прогримів вибух, в будинках, що знаходилися поблизу, не вилетіло жодне вікно. Це й не дивно, група старшого Руслана Сенюха, начальника обслуги піротехнічної служби, що вважається досвідченішою на західних теренах України (мала досвід і більших, 500 кг бомб, і працювала вахтовим методом у Новобогданівці), спеціалізується саме на авіаційних бомбах, і виконала роботу професійно.

Ірина ЄГОРОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: