Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Меморіал Небесній Сотні вибере громада. I профінансує

Міністерство культури спільно з КМДА оголосили про початок всеукраїнського конкурсу на кращу ідею пам’ятника загиблим на Майдані героям
25 квітня, 2014 - 11:56
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Орієнтовно через рік у центрі столиці має з’явитися меморіал Небесній Сотні. Саме такі часові рамки визначено у конкурсі, що вже стартував за ініціативи Міністерства культури та КМДА. Свої ідеї та задумки можуть надсилати всі охочі, навіть непрофесіонали, до 16 червня. Потім планується конкурсне проектування, технічна експертиза проектів, їхнє публічне обговорення. У жовтні організатори розраховують підбити підсумки всеукраїнського конкурсу, а вже в лютому, до річниці жахливих подій 18—20 лютого, має з’явитися меморіал. Обиратиме кращий проект не лише експертне журі, яке ще формується, а й громада. На спеціальному створеному сайті nebesna.kga.gov.ua можна залишати свої голоси.

Що це буде, організатори поки і самі не уявляють. Кажуть, що меморіал героям має бути образним, художнім та таким, що чіпляє за живе. «Це має бути спільна робота експертів та громади, — каже міністр культури Євген Нищук. — Від цього проекту мають навертатися сльози та передаватися біль тієї трагічної сторінки. До цього місця будуть приїздити люди з Європи та світу, і треба зробити так, щоб нам ніхто не дорікнув, що так легко все вдавалося. Конкурс буде нетрадиційний, без тих критеріїв, що зазвичай висувають до конкурсів на увічнення тих чи інших героїв. Бо події дуже болючі, масового характеру, з великою кількістю жертв, і це жива рана, до якої треба дуже обережно підійти».

Міністр зауважив, що відкладати конкурс надовго не хочуть, бо люди вже самочинно встановлюють пам’ятні знаки та каплички там, де були трагічні події. А йдеться все ж таки про центр міста, який має жити своїм повноцінним життям. Тому перед авторами майбутніх проектів ставлять певні рамки — продумувати проект можна лише у кількох місцях. Це сквер біля палацу «Україна», де активісти вже встановили міжконфесійну капличку; місце, де вулиця Грушевського повертає на Паркову алею, якраз напроти стадіону ім. Лобановського; місце біля східців, що ведуть до Жовтневого палацу.

Це якраз ті території, де у дні протистоянь було найгарячіше, і де полягло найбільше героїв. На думку Сергія Целовальника, голови Департаменту містобудування та архітектури КМДА, гори квітів, пробиті кулями каски та щити — зараз дійсно навертають на очі сльози, але це не те, що має бути меморіалом чи пам’ятником Небесній Сотні. «Має бути художній образ, який дозволить пережити події через очищення, — вважає головний архітектор столиці. — Ми хочемо такий пам’ятник, щоб його не зміг ніхто осквернити, плюс — це адміністративний центр міста, який не може стати кладовищем. З другого боку цей конкурс — ноу-хау, раніше таких конкурсів в Україні не проводилося. Наш Департамент буде збирачем інформації, а вибиратиме народ».

Крім конкурсу, в Мінкультури та КМДА спільно беруться реалізовувати ще один проект, що стосується музеєфікації героїчних подій. Деякі артефакти та мистецькі доробки майданівців вже розібрали музейники для своїх експозицій. Тепер хочуть все це систематизувати, але не факт, що історію Євромайдану розповідатимуть лише в одному музеї, можливо, будуть спеціальні експозиції у найбільших музейних об’єктах. Над цим думатимуть аматори та науковці, яких запросили попрацювати у робочій групі проекту.

Хто ж фінансуватиме встановлення меморіалу? Ініціатори конкурсу кажуть, що меценатом має стати український народ. Скільки знадобиться грошей, визначать після того, як буде обрано проект переможця.

Аргументи ініціаторів конкурсу нібито й переконливі. Але дехто з експертів «Дня» ще раніше зазначав, що для осмисленням пережитих подій все-таки треба дати час. А сам пам’ятник Небесній Сотні у бронзі чи граніті — недоцільний. На думку архітектора Георгія Духовичного, найліпший варіант — зробити стіну пам’яті із фотографіями загиблих героїв, міжконфесійну капличку (це вже є), а частину барикад законсервувати. Можливо, саме такий проект і переможе.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: