Душа людська міряється повною мірою, та такою, про яку навіть і не підозрював світ. Книги і фільми про нашу правду, про наш народ мусять тріщати од жаху, страждань, гніву і нечуваної сили людського духу.
Олександр Довженко, український письменник та кінорежисер

...На ньому клянуться Президенти

Вперше в Україні здійснено факсимільне видання Пересопницького Євангелія
24 травня, 2008 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Пересопницьке Євангеліє — священна Книга, на якій під час інавгурації присягають на вірність своєму народові президенти України, нині має тисячу своїх копій. Це стало можливим завдяки першому факсимільному виданню цієї Книги, здійсненому видавничим домом «АДЕФ-Україна» з нагоди 1020-річчя Хрещення Русі. Сам же оригінал Пересопницького Євангелія в особливих умовах та під посиленою охороною постійно зберігається в фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського й виноситься звідти лише тоді, коли настає час присяги новообраному першому керівникові держави.

— Нам повністю вдалося відтворити оригінал цієї визначної пам’ятки XVI століття. Але його ми не продаватимемо в жодному разі. Факсимільна копія Євангелія, зокрема, вручатиметься як приз меценатам, які візьмуть участь у будівництві Кафедрального собору. Також цю священну книгу вже передано деяким музеям та іншим закладам культури. А ще, на мою думку, новообраним президентам України слід присягнути на факсимільній копії Євангелія, а не на його оригіналі. Сам же оригінал слід законсервувати, аби ліпше зберегти цю величезну цінність нашого народу, — сказав директор видавничого дому «АДЕФ-Україна» Ігор Шпак.

Першими отримали в подарунок копію Пересопницького Євангелія Президент України Віктор Ющенко та президент Національної академії наук України академік Борис Патон. «У роки незалежності України це Євангеліє стало найважливішим символом незалежності України. Перше повне академічне видання цієї книги здійснено в 2001 році спільними зусиллями Національної бібліотеки імені Вернадського, Інституту української мови та мовно-інформаційним фондом НАН України. Але факсимільне видання, яке повністю відтворює оригінал, здійснено лише тепер», — підкреслив Борис Патон.

Одну з факсимільних копій Пересопницького Євангелія видавничий дім «АДЕФ-Україна» збирається передати до Верховної Ради України, де вона має зберігатися поряд із Конституцією України. Видавці сподіваються, що, дивлячись на цю священну книгу, народні депутати частіше згадуватимуть про свій обов’язок перед українським народом.

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: