…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Надра Старого Києва знову турбують

Археологи стримують будівництво і добралися до ХIХ століття
9 лютого, 2008 - 00:00

«День» писав, що минулої суботи на перетину провулку Десятинного та Пейзажної алеї кияни провели повстанський суботник — прибирали сміття, яке там залишили будівельники, які так й не почали своєї роботи. Оскільки на цьому місці міська влада планує здійснити чергове будівництво офісного комплексу, кияни та активісти ініціативної групи «Збережи Старий Київ» вийшли на суботник і попередили, що будуть «уважно відслідковувати будь- які дії міської влади стосовно цієї ділянки», яка входить до охоронної зони ЮНЕСКО. Нагадаємо, що конфлікт між місцевими жителями та владою почався з того, що у 2004 році Міністерство закордонних справ України, яке розташоване поруч, отримало від мерії дозвіл на будівництво на цій території.

Поки що ніякі будівельні роботи на перехресті цих вулиць не ведуться, натомість постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА доручила Інституту археології НАН України провести тут археологічні дослідження або, мовою археологів — «прокопати». «Наразі будівельні роботи проводитися не можуть, адже будь- якому будівництву мають передувати археологічні дослідження. За ініціативою міського голови вони будуть проведені, а знахідки передані до музею. І лише після цього Київрада спільно з Міністерством закордонних справ України вирішуватимуть питання подальшого використання земельної ділянки», — заявив начальник головного управління охорони культурної спадщини КМДА Руслан Кухаренко.

Таким чином, за тиждень з цього майданчика забрали всі будівельні матеріали, сміття, саме ж місце вже кілька днів досліджують археологи Старокиївської археологічної експедиції. Як розповів «Дню» її начальник Аркадій Козловський, поки що вони прокопали схил, який утворився на цьому місці протягом ХIХ століття — полосу, де раніше стояли гаражі. «Ми прокопали на три метри вглиб і поки що докопалися до ХIХ століття. Скажемо так — розгребли сміття, — уточнив Аркадій Козловський. — Скоріш за все, раніше — два століття тому — там був вал і його скинули на схил, він йде шарами: глина, органіка з окремими вкрапленнями кераміки, цегла, гвіздки, ножі та скло позаминулого століття. Поки що ми не знайшли цінного археологічного об’єкта».

Суть роботи, яку виконують археологи — оглянути ділянку, щоб будівельники нічого не знищили цінного, а його територія визначається розміром будівельного котловану. Проте археологи сподіваються натрапити на дещо цікавіше в іншому місці. «Вище, де починається плато — там розташована бібліотека історичного музею — відбувалися розкопки 25 років тому і наші колеги знаходили давньоруські житла. Тобто там можна знайти збережений культурний давньоруський шар. Прогнозувати не беруся, бо крізь землю й ми не бачимо», — сказав Аркадій Козловський.

Як показує досвід спілкування з археологами, від них зайве чекати жвавого ентузіазму в прогнозах — сама повільна робота передбачає стриманість, і словесну — теж. Але нам так хочеться якщо не історичної сенсації, то хоча б нової цікавої інформації про життя Старого Києва — зрештою, за завданням Головного управління, археологи мають прокопати на вісім метрів углиб. Окрім пізнавальної функції для когось, оця робота археологів — удвічі благородна. Принаймні, вона стримує будівельний ентузіазм влади і підрядників в цій історичній частині Києва — поки в Шевченківському районному суді міста триває розгляд справи з приводу забудови перетину провулку Десятинного та Пейзажної алеї.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: