Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Напис спотикання

14 січня, 2003 - 00:00

Минулого тижня деякі ЗМІ розповсюдили інформацію про те, що на Личаківському цвинтарі у Львові всі роботи із спорудження меморіалів воякам Української галицької армії та польським воїнам начебто завершено і їх можна відкривати. Однак це повідомлення спростував директор музею-заповідника «Личаківський цвинтар» Ігор Гавришкевич. За його словами, зведення меморіалу воякам УГА досі не завершено і до кінця не профінансовано. Він стверджує, що наразі лише близьке до кінця будівництво одного із головних елементів меморіалу — скульптури архистратига Михаїла. А щоб повністю закінчити спорудження меморіалу, продовжує він, необхідно ще близько 7 млн. гривень.

Що стосується польського пантеону на Личакові, він справді готовий. Але полеміка щодо напису на ньому продовжується. Стосується вона, нагадаємо, лише одного слова — «героїчно». На думку Ігоря Гавришкевича, котрий є також депутатом Львівської міської ради, його колеги не згодяться змінити своє рішення, яке вони раніше прийняли щодо вилучення з напису слова «героїчно». «На українсько-польських переговорах щодо вигляду меморіалу, — зауважує він, — ми пропонували полякам компромісні варіанти розглядання проблеми, але вони на наші пропозиції не відповіли й досі».

До речі, щодо цього злополучного напису опитування провела соціологічна лабораторія Львівського Національного університету ім. І. Франка. Згідно з ним, лише 26 відсотків львів’ян погоджується, щоб на центральній плиті меморіалу польським воїнам було написано «Героїчно полягли за Польщу». 45 відсотків опитуваних вважають, що такий напис є неприпустимим. Навіть більш лояльний варіант напису, який запропонував відомий польський громадський діяч і почесний громадянин Львова Яцек Куронь, «Героїчно полеглим у братовбивчій війні», також не задовольняє майже стільки ж респондентів. 13 же відсотків опитаних переконані, що треба взагалі демонтувати всі елементи пантеону на польських військових похованнях у Львові.

Юрій КРІЛЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: