Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Небезпеки «тихого полювання»

Декілька простих правил, як не отруїтися грибами
25 липня, 2006 - 00:00

Розпал грибного сезону звичайно припадає на серпень і вересень, але вже наприкінці минулого тижня в Міністерстві надзвичайних ситуацій оголосили, що почалися грибні отруєння серед населення. З таким діагнозом до реанімації Івано-Франківської області потрапили жінка та однорічна дитина. Це — не перші випадки отруєння цього літа. На початку липня на Прикарпатті врятували ще одну жінку, а в Київській області в червні після «тихого полювання» померло 5 осіб.

Апетитні капелюшки в Україні ростуть з початку травня до пізньої осені, але з усієї грибної різноманітності лише 20 видів є їстівними. Чи пам’ятають про це дилетанти, що йдуть до лісу з кошиками? Швидше за все — ні, зазначають як у Міністерстві охорони здоров’я, так і в МНС. Заборонити ходити по гриби не під силу жодному державному відомству, а ті, хто частіше за все отруюється дикими грибами, звичайно не читають газет або належать до так званих асоціальних груп, говорить статистика. «У тому ж Прикарпатті минулого року отруїлися 10 осіб, але, незважаючи на широку пропаганду та масові застереження в ЗМІ, на роботі, в школах, українці все одно йдуть до лісу, — говорять у прес- службі МНС. — Як і раніше, основним профілактичним заходом серед населення залишається особиста настороженість кожного грибника».

Лікарі акцентують увагу любителів грибів на тому, що отруїтися можна навіть добре знайомими їстівними грибами: наприклад, опеньками, якщо їх їсти декілька днів підряд чи коли вони недостатньо проварені. Стати отруйними можуть також гриби, які пролежали довгий час без обробки. Ні в якому разі не варто куштувати сирі гриби! У МНС попереджають: тричі подумайте, перш ніж купити гриби з рук або на стихійному ринку! Адже ніхто не зможе гарантувати, що цю продукцію збирали не вздовж автомагістралей, на смітниках, у забруднених зонах. Грибам властиво накопичувати важкі метали, токсини. Небезпечних двійників мають навіть добре відомі гриби на зразок білих і підберезовиків.

Лікарі та рятувальники рекомендують взагалі не збирати гриби: отруїтися можна й добре знайомим грибом, оскільки не останню роль відіграє загальна екологічна ситуація регіону. Якщо вже дуже хочеться самому зібрати й самому з’їсти, в МНС рекомендують стерегтися пластинчастих грибів, старих і дуже молодих. Ні в якому разі не варто запивати навіть правильно приготовані грибні страви алкоголем. Пригощати грибами не потрібно також дітей, літніх людей і вагітних та таких, що годують груддю, жінок: вони переносять отруєння важче, ніж інші категорії населення. «День» також нагадує, що у разі масових отруєнь на святах відповідальність за здоров’я людей несе організатор застілля. Тому, перш ніж накривати стіл, запросіть для приготування їжі досвідчених людей — кухарів кав’ярень, ресторацій, їдалень, які, як мінімум, знають санітарні вимоги до продуктів.

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: 
Рубрика: