Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Нічия власність?

Лише божевільний інвестор прийде туди, де її не охороняє держава
21 квітня, 2010 - 00:00

Термінова потреба в інвестиціях, так само, як і докори іноземних інвесторів, а також нарікання власного бізнесу на засилля рейдерів змушують Україну зайнятися нарешті практично відсутнім досі захистом прав власності. Учора із цього приводу суспільство отримало одразу два цікаві меседжі.

Новий голова Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку Дмитро Тевельов заговорив про нові правила гри. Серед пріоритетів у їхній реалізації він назвав вибудовування системи взаємин з акцентом на більший захист інвестора, а одним з механізмів реалізації цього завдання назвав створення Фонду гарантування інвестицій.

Другий меседж на тему захисту прав власності в Україні збирався відіслати суспільству міністр економіки Василь Цушко, але йому завадив терміновий виклик до керівництва Кабміну. Замість нього це зробили юристи й адвокати, котрі частіше за інших приймають на себе удари рейдерів.

Адвокат Тетяна Монтян, відома своєю емоційністю, й цього разу не могла стримати почуттів: «Коли я нарешті побачила главу 4.4 у проекті програми дій уряду, в мене це навіть не викликало якихось емоцій, бо я вже давно втратила віру в те, що таке колись може статися». Як вважає Монтян, «лише божевільний прийде в країну, де його власність, його інвестиції нічим не захищені, де розцвітає рейдерство». «Я щаслива, що наших політиків, нарешті, осяяло розуміння того, що таку ситуацію час уже виправляти», — сказала Монтян і пояснила, що в програмі дій уряду заплановано не пізніше четвертого кварталу впровадити закон про відкритий єдиний публічний реєстр майнових прав, у якому буде чітко регламентована робота реєстраторів. Цей документ, на думку Монтян, стане гарантією для власників майна.

Про підготовку програми дій уряду говорив і заступник міністра юстиції Леонід Єфименко. Він підкреслив, що ще 2004 року було ухвалено закон про державну реєстрацію нерухомого майна й відповідних обмежень, але донині він не почав працювати, оскільки не було закону про державний земельний кадастр, який зареєстрував, але так і не ухвалив парламент. Держреєстрацією, за словами заступника міністра, займалася не держава, а фактично підприємницькі структури — бюро технічної інвентаризації (БТІ) й органи Держкомзему (через таке підприємство, як державний земельний кадастр). Єфименко розповів про нову редакцію закону про реєстрацію прав на нерухоме майно, ухваленого 11 лютого. У міністерстві вважають, що одне з головних завдань щодо захисту власності полягає в тому, аби реалізувати цей закон...

Радник міністра економіки, голова Всеукраїнської асоціації «Укржитлоексплуатація» Олександр Белянський вважає, що застій і навіть розвал житлово-комунальної сфери країни пов’язаний у першу чергу з тим, що тут відсутній реальний і ефективний власник. Закони про приватизацію квартир і створення об’єднань власників приватизованих квартир, на його думку, закріпили за українськими громадянами лише їхні квартири, залишивши нічийними як решту приміщень (холи, горища, підвали), так і інженерні мережі будинків. Белянський упевнений, що впровадження системи державної реєстрації нерухомого майна на принципах, що діють у всьому світі (у європейських країнах реєструється частка громадянина в житловому будинку, зокрема, його квартира), дозволить зрушити з місця відносини в житлово-комунальній сфері, й за допомогою власників, об’єднаних у кондомініуми, навести в ній лад.

«Будівництво реальної правової держави без системи державної реєстрації власності просто неможливе, — впевнений керуючий партнер адвокатської фірми «Головань і Партнери» Ігор Головань, — оскільки без неї неможливо захистити право власності». «Сьогодні ми практично не знаємо, кому що належить», — говорить він. Та все ж таки він зазначає, що й пропонована система ще не зовсім досконала, практично закрита, хоча й іменується прилюдною. Адвоката непокоїть, що вести цю систему будуть хай і державні, але все-таки комерційні підприємства. Його обурює й навіть ображає, що до неї не зможуть мати доступу його колеги по цеху, а також журналісти. Він вимагає зробити систему реєстрації справді публічною і загальнодоступною.

Старший партнер адвокатського об’єднання «Волков Козьяков і Партнери» Сергій Козьяков зазначає, що новий підхід до системи державної реєстрації власності — це удар не лише по рейдерству, а й по корупції. Він хоче, щоб держава несла відповідальність за можливі прояви корупції, які й у цьому випадку повністю не можна виключити. Та все ж таки Козьяков вважає: якщо реформа системи реєстрації власності буде здійснена до кінця й вона навіть виявиться єдиною реформою нинішнього уряду, то все одно він увійде в історію як реформаторський.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: