Наша свобода залежить від свободи преси, яку, якщо обмежити, значить втратити.
Томас Джефферсон, президент США, один з авторів Декларації незалежності США, політичний діяч, дипломат і філософ

Ольвія: пограбування триває

22 серпня, 2002 - 00:00

Цього літа Ольвійська експедиція Інституту археології Академії наук України веде розкопки відразу в декількох місцях давньогрецької метрополії. Передусім — у нижньому місті, яке розташоване в зсувній зоні через перетинання його геологічною тріщиною. На південно-східному краї городища тривають розкопки оборонної стіни, частина якої вже пішла в лиман і безповоротно втрачена для науки. Продовжується дослідження так званого домашнього святилища, яке виявили в одному з багатих ольвійських будинків, датованого кінцем другого-третього століття нашої ери. У святилищі знайдено кілька культових предметів, по яких вдалося навіть встановити ім’я господаря будинку — Геракліон. Ведуться розкопки будинків III—IV століть нашої ери. Також проводиться дослідження некрополя — стародавнього ольвійського кладовища. Однак тут археологи форсують роботи вимушено — щоб устигнути вивчити те, що ще не знищили грабіжники.

«Чорні слідопити» стали справжнім лихом для Ольвії. Археологи зазначають, що кількість піратських розкопок давнього міста збільшується щороку: частина грабіжників перекочувала до Ольвії з Криму, оскільки тамтешні пам’ятки вже переважно досліджені, також активно «працюють» і місцеві — жителі сусіднього з Ольвією села Парутіно. Вчені всiх до одного знають тих парутинців, хто на ольвійські скарби побудував собі шикарні будинки, купив машини — але піди, доведи. На відміну від членів ольвійської експедиції, які працюють на ентузіазмі та не отримують фінансування ні на проведення робіт і досліджень, ні на консервацію об’єктів, грабіжники обладнані сучасною технікою, імпортними металошукачами, спектрографами, визначниками пустот, за допомогою яких розшукують під землею найцінніші предмети старовини. За налагодженими каналами їх переправляють на чорні ринки Одеси, Львова, Києва, Москви, за кордон, вони осідають у приватних колекціях. Дуже часто археологам доводиться вести роботи на ділянках уздовж і впоперек перекопаних піратами: там, де вчені працюють скребком і щіточкою, грабіжники вгризаються в землю в пошуках скарбів екскаваторами і бульдозерами, буквально переорюючи вікові культурні шари. Тільки в січні і лютому цього року пірати знищили декілька гектарів ольвійського некрополя, розграбували близько шестисот могил — точне їхнє число визначити вже неможливо. Ситуація не змінилася і після надання Ольвії 17 січня цього року статусу Національного заповідника, що серед іншого передбачає обов’язкові фінансування і зарплату.

— Сьогодні Ольвія абсолютно не забезпечена охороною, — говорить начальник Ольвійської експедиції Валентина Кропивiна.

Якщо раніше пірати виходили на промисел зимою, коли в Ольвії пусто і немає археологів, то тепер вони грабують давнє місто цілорічно. Кілька днів тому попередили спробу демонтажу двох ольвійських вівтарів, нібито замовлених «чорним слідопитам» одним із любителів античності для інтер’єру свого будинку. Дізнавшись про це, археологи встигли повідомити міліцію. Нерідкі випадки, коли грабіжники забирають те, що вже потрапило до рук археологів.

— Усі знайдені предмети зазвичай складаються в купки тут же, на розкопі, для подальшого описування, — розповідає Валентина Кропивiна. — Нерідко доводиться залишати їх на ніч. І вже неодноразово вранці ці купки були розворушеними, багато предметів зникало. Нещодавно, наприклад, грабіжники повибирали кераміку.

А поки вченим тільки пообіцяли, що гроші для Ольвії бюджет передбачить і виділить наступного року. У такому разi першочерговими заходами стануть спорудження огорожі по всьому периметру стародавнього міста та забезпечення його озброєною охороною.

Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments