Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Підкуп ліками — дороге задоволення

Перед виборами ціни на них намагаються знизити
6 березня, 2012 - 00:00

Неоголошена виборча кампанія круто набирає оберти. Багато разів засуджену передвиборчу гречку не те що перемогли, а ніби відсунули на другий план. Головним збирачем голосів як для мажоритарних, так і для партоблікових кандидатів, схоже, призначили лікарські препарати, в яких, порівняно з гречкою, є «недолік» — вони дуже вже дорогі.

І на місця, як здається, пішли відповідні вказівки. Перший переможний рапорт надійшов із «батьківщини» нашої влади. Донецький губернатор підписав меморандум із керівниками аптечних мереж регіону, спрямований на поліпшення їх роботи, а конкретно на те, щоб відродити виготовлення дешевих ліків безпосередньо в аптеках. Андрій Шишацький заслуговує на безумовний респект. Є думка, що такі передвиборчі рішення для нашого народу, не розпещеного не лише пенсіями, але й зарплатами, в будь-якому разі дуже корисні. А уряд, напевно, не влаштовує обмеженого кордонами регіонів підходу. Він загадав упровадити європейську практику часткової компенсації вартості соціальних ліків, а ціни на них зробити референтними.

Чим це може для нас обернутися, враховуючи, що на компенсацію можна буде розраховувати, найімовірніше, лише з «соціальною» покупкою, яка не перевищує 12 гривень? Пам’ятаєте інфаркти й інсульти в черзі за житловими субсидіями? Чи не станеться щось такого в нових, аптекарських чергах? Адже бабусям і дідусям все одно потрібно буде звертатися до чиновників і якось доводити, що вони мають право на компенсацію. А який сміх крізь сльози викличе у них сама можлива сума цієї компенсації — величезна в масштабах бюджету й нікчемна навіть для худого гаманця пенсіонера.

Значно більший ефект, за задумом авторів цієї передвиборчої акції, мабуть, можуть дати так звані референтні ціни, над якими вже працює робоча група, створена віце-прем’єром і міністром охорони здоров’я Раїсою Богатирьовою. Залишилося менше тижня, щоб пояснити умови чергової реформи. У МОЗ сподіваються, що в результаті ліки дуже здешевіють (на 20—200%). Групу очолив глава Держслужби з лікарських засобів Олексій Соловйов, а мотором цієї акції, мабуть, виступив глава Держслужби з питань регуляторної політики Михайло Бродський. Це він, пообіцявши, що вартість ліків знизиться на 25—30%, героїчно домігся від прем’єр-міністра Миколи Азарова доручення ввести такі ціни.

Процентна різниця, звичайно, вражає і наштовхує на думки про можливу корупцію. Ну й що, з цим коли-небудь розберуться. А зараз проблема в тому, щоб людям була реальна користь. А не така, як вийшла через те, що Держмитслужба перевела (без попереджень і пояснень) частину лікарських засобів до розряду підакцизних товарів. «Тепер через свавілля Держмитслужби помітно знизиться цінова доступність багатьох запитаних ліків, з яких стягуватиметься акцизний збір. В окремих випадках частина ліків просто зникне», зазначає асоціація «ФармУкраїна». Серед препаратів, прирівняних до алкоголю і нафтопродуктів, виявилися Афлубін, Синупрет, Імупрет, Бронхипрет, Пумпан, Галстена, Гентос, Мастодінон та ін.

Асоціація не підтримує і намірів МОЗ ввести референтні ціни. Її виконавчий директор Денис Шевченко в коментарі «Дню» сказав: «Запропоновані ініціативи в принципі неспроможні поліпшити ситуації. Більше того, вони є загрозою істотного підвищення цін на дешеві препарати й можуть стати прямою причиною потенційного зникнення ефективних оригінальних ліків».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: