Минуле й теперішнє — наші засоби, лиш майбутнє — наша мета.
Гюстав Флобер, французький прозаїк-реаліст, один з найбільших європейських письменників XIX ст.

Підприємці вимагають захисту вiд демпінгу

25 квітня, 2001 - 00:00

Київські підприємці вимагають створення умов для вітчизняних виробників, які б дозволяли їм конкурувати з іноземними підприємствами на території України. Про це заявив директор Київського заводу алюмінієвих будівельних конструкцій (КЗАБК) Микола Палієнко на виїзному засіданні ради директорів підприємств Києва, яке пройшло наприкінці минулого тижня.

З його слів, підприємство закуповує сировину на Запорізькому заводі первинної переробки алюмінію за цінами, близькими до цін Лондонської біржі, і платить при цьому 20-відсотковий податок на додану вартість. Водночас заводи — виробники алюмінієвих конструкцій з Туреччини й Німеччини закуповують сировину на цьому ж заводі за більш низькими цінами й звільнені від ПДВ. Це призводить до того, вважає М. Палієнко, що КЗАБК змушений закладати в ціну своєї продукції рентабельність не вище 3% при постачанні на експорт, хоч за рубежем вона користується значним попитом.

На раді також зазначалося, що вже не один рік в Україну постачається руберойд з Білорусі за цінами набагато нижчими, ніж в українських виробників. Разом з тим, ні центральні органи влади, ні Київська міськадміністрація не вживають ніяких антидемпінгових санкцій, повідомляє Інтерфакс-Україна.

«Дню» цю ситуацію прокоментував заступник голови Спілки платників податків України Олександр НАРБУТ: « Питання про нерівні умови, про які говорить пан Палієнко, не зовсім коректне: коли завод експортує свою продукцію, йому має повертатися ПДВ, зокрема, й витрачений при купівлі первинної алюмінієвої сировини. Таким чином КЗАБК перебуває в рівних умовах із заводами з Туреччини й Німеччини, адже ПДВ в експортну ціну не входить (інша річ, що уряд України далеко не завжди керується законодавчою нормою про повернення експортерам цього податку. — Ред. ).

Якщо ж відійти від цього окремого випадку і подивитися на проблему ширше, то необхідно виділити два аспекти. Перший — це податкове законодавство, що спричиняє подвійне-потрійне оподаткування як виробників, так і споживачів. Ситуація може радикально змінитися тільки за умови створення нової системи оподаткування, що прямо пов’язано з прийняттям Податкового кодексу (чомусь у планах уряду на поточний рік це не посіло належного місця). Друге, про що треба сказати, — Антимонопольний комітет і Мінекономіки приділяють недостатньо уваги демпінговим процесам, що відбуваються в Україні (тут і згаданий вже руберойд, і вогнестійкі матеріали тощо). Хоч насправді може виявитися, що реального демпінгу тут немає, і ціна цих товарів нижча за рахунок більш ефективної економічної моделі. В Україні ж ця економічна модель не вдосконалюється вже принаймні протягом п’яти років. Незбалансованість бюджету в частині повернення ПДВ експортерам — це наслідок, а причина — відсутність нормальної податкової моделі».

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: