Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Платник податків зажадає відповіді,

якщо нафтопровід Одеса — Броди віддадуть на тіньову приватизацію
10 липня, 2004 - 00:00

Не виключено, що минулий четвер назавжди буде позначено на українських календарях як день національної ганьби. Цього дня спостережна рада ВАТ «Укртранснафта» з благословення уряду, який вніс, м’яко кажучи, неприпустиму поправку до власної, по суті дуже правильної, постанови про напрямок роботи нафтопроводу Одеса — Броди, уповноважив генерального директора компанії укласти угоди про заповнення й початок експлуатації нафтопроводу Одеса — Броди в реверсному режимі.

Європа тепер може сказати «прощавай» короткому, в обхід Босфору, шляху каспійської нафти, а також планам створення Євроазіатського нафтотранспортного коридору, про який стільки говорилося на різних форумах. Бiльше того, не буде перебільшенням сказати, що на найближчі три роки, після підписання цього договору, влада над українським нафтопроводом перейде до російської ТНК-БП. Не виключено також, що обіцяне щорічне транспортування 9 млн. тонн російської нафти виявиться фікцією (насправді йдеться про поставки до 9 млн. тонн, що зовсім не одне й те саме). У результаті, можна припустити, що ще до закінчення трьох років нафтопровід виведуть із власності української держави за допомогою елементарних тіньових схем... Нагадаємо, що відповідно до проекту договору, так звану кредитну підтримку ТНК- БП надаватиме кіпрський офшор «Скілтон».

Дуже слабкою компенсацією для тих, у кого ще залишились якісь надії на прихід в Європу через територію України каспійської нафти, стало доручення спостережної ради «Укртранснафти» керівництву компанії створити з польською компанією PERN «Przyjazn» спільне «Міжнародне трубопровідне підприємство «Сарматія». На нього покладається відповідальність за продовження (майже на 490 км) українського нафтопроводу від Бродів до Плоцька. Можна передбачити, що громадська думка Польщі, яка досі більш ніж прихильно ставилася до цього проекту, відтепер дивитиметься на нього як на мертвонароджений і цілком безперспективний задум...

Характерно, що ще до підписання угоди російська сторона вже почала коректувати досягнуті раніше домовленості. Так, коментуючи прийняте в четвер рішення спостережної ради «Укртранснафти», голова ТОВ «ТНК-БП Україна» Олександр Городецький зазначив, що оскільки пропозицію про надання у кредит технологічної нафти ТНК-БП робила півтора роки тому, зараз її необхідно відкоректувати відповідно до нинішніх реалій, оскільки ситуація дещо змінилася... Ще не те буде, коли справа дійде до реалізації умов договору позики, який використовується для придбання технологічної нафти, договору застави придбаної нафти, договору уступки прав за банківським рахунком «Укртранснафтою» згаданому офшору.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: