Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

Порятунок коаліції в руках Яценюка

25 червня, 2008 - 00:00
ФОТО УКРIНФОРМ

Учора Тимошенко та лідери коаліційних фракцій на зустрічі у спікера Арсенія Яценюка сказали рішуче «ні» достроковим виборам. Мовляв, нічого перекладати відповідальність політиків на громадян України і «вдаватися до позачергових виборів». За словами Юлії Тимошенко, Україна «втомилася від політичних провокацій, від політичних авантюр». А вихід політики вбачають такий — ухвалити закон про основи внутрішньої та зовнішньої політики разом із програмою дій уряду. Спікер також проявив готовність провести наступного тижня аналогічну зустріч із фракціями меншості (хоч зараз не зрозуміло, хто в нас більшість, а хто меншість).

— Я гадаю, ми шукатимемо компроміс, у цьому зацікавлені всі політичні сили, — сказав Яценюк.

Щоправда, Арсеній Петрович не уточнив — чи буде й ця зустріч також публічною. Перед камерами.

Звичайно ж, прилюдність це добре, але інколи її буває дуже багато. І це якраз той випадок. Як засвідчує практика, в українських реаліях важливі рішення звичайно приймаються за закритими дверима, в тиші кабінетів або за «чаркою чаю» в дорогих ресторанах. А не перед натовпом журналістів і операторів. Присутність камер і пишучої братії вельми підходяща для PR, а не для спокійної роботи. Тим більше, що в нас вже є досвід, коли важливий документ підписувалися в прямому ефірі. Чим це закінчилося?.. Усі чудово пам’ятають. Так що подібні «переговори» перед камерами — це, швидше, месседж виборцям. Їхня ефективність є вельми сумнівною.

А що стосується закону про засади внутрішньої та зовнішньої політики, як і програма уряду, то вони безумовно необхідні. Але на думку політолога Володимира Фесенка, в нинішніх умовах це навряд чи допоможе вийти з кризи — дуже вже великі ставки і дуже великі інтереси гравців, задіяних у цих конфліктах.

— Партія регіонів, яка давно виступає за ухвалення закону про основи внутрішньої та зовнішньої політики, навряд чи порозуміється з БЮТ і «Нашою Україною», наприклад, у питанні євроатлантичної інтеграції, поки вона сама не буде при владі. З іншого боку розробка цього закону вимагає певного часу. Наскільки мені відомо, зараз ні у БЮТ, ні в «Нашої України» немає робочого документа, який можна було б використовувати для пошуку компромісу. А те, що є в Партії регіонів, навряд чи влаштує нинішню коаліцію.

І нарешті, програма уряду. Уряд і БЮТ дуже зацікавлені в цьому документі, оскільки він дає уряду хоч би формальний, але річний імунітет від відставки. Адже у Партії регіонів інтерес зовсім інший. Вони думають про те, як відправити нинішній уряд у відставку, а не як зберегти його при владі ще на рік. Так що про вихід із кризи наразі говорити не доводиться, — вважає Володимир Фесенко.

ПРЯМА МОВА

Юлія ТИМОШЕНКО, прем’єр-міністр України: (про реєстрацію в парламенті проекту постанови за підписами більш ніж 150 регіоналів про звіт уряду)

— Для того, щоб ця заявка виглядала солідно, треба, щоб там стояло не 150 підписів, а 250. Я так розумію, що там не всі вміють читати та писати, але хоча б хрестик поставили. До речі, й Янукович не підписав, і керівництво фракції. Якщо вони мають серйозні наміри, але при цьому зібрали не всі підписи, це свідчить про те, що в них усередині розбрід і хитання. Хоч хто б там готував відставку, але вони будуть розчаровані, оскільки нічого не вийде. Усі вороги наведення порядку в Україні вже багато років мріють, щоб кудись мене подіти.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ