Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Повернення давньої кірхи

В Одесі відкрилася головна лютеранська церква України
21 квітня, 2010 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

В Одесі після 70 років забуття відкрили відроджену лютерансько-євангелістську церкву ім. св. Павла, яка є однією з головних історичних пам’яток міста. Цей храм — головний кафедральний собор Німецької євангельсько-лютеранської церкви України, яка нараховує 35 громад віруючих. Одесити завжди називали німецьку церкву просто кірхою. Храм був створений на гроші німецьких переселенців 1828 року. Будівля зводилася за проектом архітектора Франца Боффо. У 1893 році церква була реконструйована. У 30-і роки XX століття з храму зняли хрест і спочатку використовували як бібліотеку. Після війни тут спершу був фізкультурний зал, а потім склад. У 70-х роках під тиском міжнародної громадськості будівлю почали відроджувати, поки... вона не згоріла 1976 року в ніч на 9 травня. Розповідали, що пожежа сталася не без допомоги спецслужб. У 1992 році, згідно з Указом президента України Леоніда Кравчука, руїни собору й сусідній будинок для людей похилого віку були передані Німецькій євангельсько-лютеранській церкві України. Спроби реставрувати кірху робилися неодноразово, проте реальні будівельні роботи почалися в жовтні 2005-го.

Старший церковний радник Німецької євангелістської лютеранської церкви в Баварії доктор Клаус-Юрген Ребке висловив упевненість, що собор святого Павла, в якому встановлено орган фірми «Штейнмейер», стане також одним із кращих музичних центрів Одеси. Під час виступу на урочистій церемонії Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Україні Ганс-Юрген Геймзет зачитав вітальне звернення президента ФРН Хорста Келлера. Для багатьох німців поняття «Одеса» має особливе значення, ідеться в зверненні, свого часу в місті жила велика громада, яка звела храм. «Той факт, що нині собор відновили, викликав у мене захоплення», — зазначається в зверненні президента Німеччини.

Загальна вартість усіх робіт із відновлення й облаштування собору та будівництва Німецького центру св. Павла складає близько 7 млн. євро. Дві третини цієї суми надала Лютеранська церква землі Баварія. Також кошти надходили від керівництва Баварії, одеської громади й численних спонсорів із Німеччини. Куратором проекту є німецько-українська фірма «О.Л.Т. консалт».

«Особливі складнощі в реалізації проекту були пов’язані зі статусом кірхи — пам’ятки архітектури й культури національного значення. Довелося тісно співпрацювати з відомствами, які займаються охороною пам’яток. А будівельників, які реставрували храм, спеціально возили до Німеччини — підвищувати кваліфікацію. Ми турбувалися не лише про відтворення історичного обличчя будівлі, але й про якість виконуваних робіт», — зазначає керівник німецько-української фірми «О.Л.Т. консалт» Торстен Освальд.

Оздоблення для кірхи передала Римо-католицька церква з Регенсбурга: старовинні статуї Ісуса Христа, святих Петра і Павла, які вже зайняли своє місце над вівтарем. Ікони передають і приватні особи. До того ж не лише одесити.

На кошти спонсорів були придбані також нові дзвони, підняті наприкінці лютого цього року. Їх відлили в німецькому місті Пассау в майстерні Рудольфа Пернера, яка займається виконанням таких робіт уже 400 років.

Стіни і стелю розписував молодий художник із Баварії Тобіас Каммерер. У його доробку — кілька церков у Германії й Україні. На стелі Тобіас зобразив море й корабель у вигляді церкви з вітрилами, адже святий Павло багато подорожував човнами. Є й безпосередній зв’язок із Одесою — містом моряків.

Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса
Газета: 
Рубрика: