Душа людська міряється повною мірою, та такою, про яку навіть і не підозрював світ. Книги і фільми про нашу правду, про наш народ мусять тріщати од жаху, страждань, гніву і нечуваної сили людського духу.
Олександр Довженко, український письменник та кінорежисер

Повернення в альма-матер

15 травня, 2008 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У Києві відбулося відкриття пам’ятника відомому авіаконструктору Ігорю Сікорському.

«Знімаю капелюха перед альма-матер, яка підготувала мене до підкорення неба», — ці слова належать відомому авіаконструктору, киянину за походженням, Ігорю Сікорському, котрий так підкреслив величезну роль Національного технічного університету України «КПІ» у становленні його як науковця та винахідника. Пам’ятник цьому видатному українцю, на підніжжі якого викарбувана ця знаменита фраза Сікорського, вчора встановили на території КПІ: бронзова фігура знаменитого авіаконструктора нагадуватиме студентам про те, хто майже сто років тому тут здобував знання.

— Великі здобутки даються тільки ентузіастам своєї справи. Ігор Сікорський навчався в Київському політехнічному інституті з 1907 по 1911 рік. А вже в 1911 році на літаку С-5, сконструйованому Сікорським, було перевезено першого в Україні пасажира. А в 1913 році авіаконструктор створив перший найбільший у світі транспортний літак, який увійшов у історію під назвою «Ілля Муромець». Нині ми створюємо чимало нових літаків, але саме Ігор Сікорський навіки залишиться в історії основоположником українського літакобудування. Тому, вважаю, окрім цього пам’ятника в Україні ще має бути й музей-садиба, присвячений пам’яті видатного авіаконструктора, — підкреслив на урочистому відкритті пам’ятника генеральний конструктор авіаційної техніки, член-кореспондент НАН України Дмитро Ківа.

На жаль, після Великої Жовтневої революція наукові досягнення Ігоря Сікорського не знайшли застосування ні в Україні, ні в Росії. Тому аби далі займатися наукою, авіаконструктор переїхав до США і там із групою російських емігрантів організував літакобудівну фірму. На її базі в 20 ті роки Сікорським булозбудовано цілу серію літаків різних типів. Наприкінці 20 хроків ця фірма увійшла до складу могутньої авіаційної корпорації «Юнайтед еркрафт енд транспорт корпорейшн». Тому не випадково на відкриття пам’ятника, на запрошення депутата Київради Віталія Кличка, до Києва прибув мер Нью-Йорка з 1993 по 2001 роки Рудольф Джуліані.

— Це чудово, що на теренах цього університету увіковічено авіаконструктора Ігоря Сікорського. Дивлячись на його бронзову фігуру студенти думатимуть про те, яких вершин можна досягнути завдяки науці. Я вважаю, для молоді це стане ще одним стимулом у навчанні, — зазначив Рудольф Джуліані.

За словами автора пам’ятника — заслуженого художника України і скульптора Миколи Олійника, задум зобразити знаменитого авіаконструктора з непокритою головою і з капелюхом в руках йому підказали родичі Ігоря Сікорського.

— Капелюх, який тримає в руках Ігор Сікорський — непростий. За переказами родичів авіаконструктора, до нього доторкалися льотчики перед тим, як відправлялися на випробовування нових моделей літаків. Як розповідають, це приносило удачу й нещасних випадків під час випробувань не було. Тривалий час ім’я цього авіаконструктора у нас замовчувалося, а в деяких енциклопедіях навіть зазначалося, що він народився не в Києві, а в Росії. Тому встановлення цього пам’ятника я розцінюю, як повернення нашого земляка додому з історичної еміграції, — сказав Микола Олійник.

Також вчора на території КПІ в Державному політехнічному музеї відділу авіації і космонавтики імені Сікорського відкрилася виставка, присвячена пам’яті видатного авіаконструктора, котру можуть відвідати всі охочі більше дізнатися про нашого легендарного земляка.

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: