Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

«Про взаємодопомогу – без демагогії»

Другий форум Євромайданів відбувся цими вихідними в Одесі
17 лютого, 2014 - 14:47
Фото Зої Казанжи

На обговорення нагальних проблем з’їхалось близько 100 учасників, серед яких і організатори, і делегати, і журналісти в з усіх областей України, і спостерігачі з Москви, Варшави та Парижа. Зокрема на захід приїхали польський спостерігач Томаш Горбовські з Громадянського комітету солідарності з Україною, харків’яни Наталка Зубар, Олег Закапко, львів’янин Василь Кіндрацький, Павло Шелков з Росії. Модерували роботу форуму відомий художник Олександр Ройтбурд та медіа-експерт Зоя Казанжи.

Місце проведення форуму до останнього трималось у секреті з міркувань безпеки (за інформацією організаторів, за тиждень до події усім власникам конференц-залів, санаторіїв та культурних центрів дзвонили представники правоохоронних органів та намагались з’ясувати, чи не у них відбуватиметься з’їзд; за кілька днів до початку обленерго повідомило про планове відключення світла у потенційних місцях проведення).

Перший день форуму почався з пленарного засідання, на якому учасники представляли Євромайдани у своїх областях та ділились нюансами роботи у регіонах. Потім делегати працювали в групах по п’яти напрямках: горизонтальна координація, безпека та матеріальне забезпечення, інформаційна безпека, громадська освіта та суб’єктність Майдану.

Наступного ранку прийняли проект звернення до народів та урядів країн ЄС, США та Канади: «Ми цінуємо щиру і послідовну підтримку нашої боротьби з боку громадських організацій, урядів братньої Польщі, Канади і країн Балтії та солідні заяви і холоднокровні маневри з боку інших урядів. Проте ми висловлюємо деяке нерозуміння того, чому ці інші уряди ретельно уникають будь-яких реальних кроків щодо тиску на діячів злочинного нелегітимного режиму Януковича, зокрема, будь-яких реальних адресних фінансових санкцій. Подібна бездіяльність виглядає особливо дивною на фоні рішучого політико-економічного тиску та військового шантажу з боку Росії». Також делегати форуму ухвалили резолюцію щодо звільнення заручників та адмінбудівель: «ІІ Всеукраїнський форум Євромайданів висловлює занепокоєння пропозицією опозиції щодо звільнення учасниками майдану адміністративних будівель. Ми вважаємо, що зайняті адміністративні будівлі є територіями, вільними від кримінально-диктаторського режиму Януковича. Ми наголошуємо, що наша ціль – повне звільнення України від цього злочинного режиму»

Фото Вікторії Сибір

Неділя була не менш насиченою подіями – о дванадцятій на Приморському бульварі на «Марш регіонів» зібрались кілька тисяч людей. Він завершився традиційним недільним віче, на якому були оголошені результати роботи Єврофоруму.

Як зауважив, ділячись враженням, один із організаторів заходу Андрій Юсов, «наразі нагальним є питання створення євромайданівських ЗМІ та організація взаємодопомоги на всіх рівнях - від медичної сфери до юридичної допомоги». А на думку Олени Балаби, одного з делегатів Форуму, «головним здобутком з’їзду є налагодження горизонтальних зв’язків та розробка спільних регіональних програм, плану дій та проведення одночасних акцій по регіонах». «Дуже добре, що цей Форум проходив без участі політиків, бо насправді вдалось добре попрацювати, не вдаючись у демагогію. За умови правильного модерування та організації, бачу, що у цього Форуму є велике майбутнє», - вважає Олена.

Вікторія СИБІР, Одеса
Газета: 
Рубрика: