Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Росія «допомагає» Криму

Протест проти України в Севастополі набув диких форм — тут масово б’ють вікна в потягах
17 липня, 2008 - 00:00

Днями в Севастополі невстановлені особи цілеспрямовано розбивали вікна в потягах, що прямували до Києва: нападу зазнали три склади — № 27, №297 і №298. Як розповів журналістам голова Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство» Олег Яценко, «напади на київські потяги є новою спробою дестабілізації ситуації у Криму з боку проросійських сепаратистів і новим доказом потурання цьому з боку місцевих підрозділів міліції, прокуратури та СБУ, бо невідомі особи, обминаючи московські й пітерські потяги, били вікна лише в тих потягах, що мають київське формування». Напади відбувалися послідовно два дні у світлий час доби кожного разу на одній і тій самій ділянці шляху в Інкермані, де рух потягу найповільніший. На думку Олега Яценка, йдеться не про дрібне хуліганство, а про кримінальний злочин. «Студентське братство» закликає Президента України Віктора Ющенка дати доручення правоохоронним органам перевірити можливий зв’язок між нападами на київські потяги і активізацією проросійських сепаратистів, які 5 липня зірвали святкові заходи, присвячені до дня Військово-Морських сил України на Графській пристані в Севастополі.

Тим часом, ситуація в Севастополі розпалюється за всіма параметрами. Нещодавно в місті було оголошено, що «російські козаки збираються взяти під охорону пам’ятник Катерині Великій у Севастополі». Для цього верховний отаман Союзу козачих військ Росії і закордону, депутат російської Держдуми Віктор Водолацький наказав усім відділенням Союзу сформувати для відправки до Севастополя козачі команди для охорони пам’ятника.

Народний депутат Анатолій Матвієнко, коментуючи долю пам’ятника Катерині II у Севастополі, заявив, що «Верховна Рада повинна ухвалити закон, що визнає певних злочинців імперського періоду, які знущалися над українським народом, такими, що не можуть мати на території України будь-якої почесті. За ігнорування цього закону — винних притягувати до кримінальної відповідальності. Доки ми не матимемо такого закону, доти в Україні зводитимуть пам’ятники тим, хто нас тримав у неволі». Коментуючи наміри російських козаків прибути до Севастополя для захисту пам’ятника, Матвієнко заявив, що це є «втручанням кремлівських політиків у внутрішні справи України. За такі речі людей потрібно в Україні притягувати до кримінальної відповідальності. Не зрозуміло, яке відношення мають іноземні військові організації до пам’ятників у суверенній державі».

Але в «північній столиці» вже партія «Єдина Росія» вступила в активну боротьбу за повернення Севастополю статусу російського міста. Єдинороси підписали угоду про співпрацю і взаємодію з Російською общиною Севастополя (РОС), і заявили, що готові продовжити підтримку жителів міста (наприклад, брати участь у спільних мітингах та акціях), у тому числі, з бюджету Москви. «Ми нарощуватимемо нашу роботу з Севастополем, Кримом і Чорноморським флотом», — пообіцяв депутат Держдуми Юрій Карабасов. Лідер Російської общини Севастополя Раїса Телятникова, у свою чергу, зазначила, що Росія повинна жорстко заявити своє право на Крим, в іншому випадку можуть статися «жахливі події».

Як розповідав «День», нещодавно проросійські сили в Севастополі не дали можливості встановити на Графській пристані меморіальну дошку на честь 90 річчя підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту. Міліція затримала трьох учасників подій, а Ленінський районний суд продовжив термін перебування під вартою Олександра Караваєва і Дмитра Соловйова, які обвинувачуються в здійсненні злісного хуліганства під час установлення на Графській пристані меморіальної дошки. А козачий отаман Анатолій Марета був звільнений судом під заставу. На суді був присутній також депутат російської Держдуми Костянтин Затулін. За його словами, «люди на Графській пристані відстоювали свою думку». За заявою ж начальника управління МВС України в м. Севастополь Валерія Пєтухова, «це суто кримінальний злочин, що не має жодного політичного забарвлення... Ми ставитимемо питання про притягнення до відповідальності й тих осіб, які штовхнули цих хлоп’ят на здійснення протиправних дій. Усі ці особи — активні учасники злочинних подій, пов’язаних із виявом грубого хуліганства. Воно виявляється в нанесенні побоїв військовослужбовцям».

Микита КАСЬЯНЕНКО, Севастополь — Сімферополь
Газета: 
Рубрика: