Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Росія таки чекає на українські «Блек Джеки»

11 серпня, 1999 - 00:00

Отже, оборудка Києва й Москви отримує дедалі чіткішi обриси, а міністр оборони України Олександр Кузьмук виглядає нині, так би мовити, непоінформованим. Під час недавнього візиту міністра оборони США Вільяма Коена Кузьмук заявляв, що Україна не збирається віддавати свої газові борги Росії саме «Блек Джеками», й можливість такої оборудки є лише точкою зору журналістів. Хоча, думається, справа не в самому міністрі оборони та тих чи інших його висловлюваннях. Уже кожному, хто хоч трохи цікавиться політикою, відомо, що чи не найголовніше слово в лексиконі керівників України — «багатовекторність». Догоджають і Сходу, і Заходу. Тому й можемо спочатку сказати вже колишньому російському прем'єровi Степашину: «Так, ми готові поставити Росії бомбардувальники». Потім, приймаючи у кримському містечку Партеніт американського міністра оборони, заявити: «Цього робити не будемо». А дочекавшись від'їзду заокеанського гостя, можна знову, ніби нічого не сталося, продовжити переговори з Москвою. Цікаво, що б відповіло українське керівництво на запитання депутата Євгена Марчука: що буде, якщо до Києва водночас приїдуть керівники й США, й Росії?

Згідно з договором Старт-1, Київ мусить до грудня 2001 року позбутися майже всіх своїх 40 важких бомбардувальників — один чи два з них американці, за чий кошт проходить знищення наших «Блек Джеків», дозволяють залишити в якості музейних експонатів. Наразі американська сторона, зазначили «Дню» у прес-службі Посольства США в Україні, утримується від коментарів. Хоча, можливо, вони з'являться пізніше — коли заяви Києва й Москви перейдуть у площину конкретних домовленостей.

Перший заступник міністра закордонних справ України Олександр Чалий зазначив, що передача бомбардувальників Росії «повністю відповідала б зобов'язанням України за договором про обмеження стратегічних наступальних озброєнь». За словами українського дипломата, претензій з боку держав-учасниць договору до України не буде. Києву, який сподівається вже до кінця літа накреслити план виплати газового боргу, відправка бомбардувальників буде вигідною. По-перше, вісім «Блек Джеків» коштують не менше $200 млн. — це п'ята частина від суми, яку офіційний Київ визнає своїм боргом Росії (ще $0,8 млрд. сусідній державі винні комерційні структури). По-друге, утримання бомбардувальників, ядерної спадщини СРСР, коштує Україні понад $1 млн. на рік. По-третє, навряд чи Київ може знайти іншого покупця на літаки, більше половини з яких, на думку експертів, не здатні до виконання бойових завдань і потребує капремонту.

Наталя ВІКУЛІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: