Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

Сміттєзвалище як... кормовий ресурс

«Лелеки повернуться в ті місця, де з’явилися на світ», — запевнив «День» львівський орнітолог
10 квітня, 2013 - 11:19
ФОТО ПАВЛА ПАЛАМАРЧУКА

«День» багато уваги приділяв лелекам, яким цьогоріч через тривалу зиму виявилось непереливки і їм допомагали люди, рятуючи від голоду («На Буковині лелек рятують від голоду та від безпритульних собак», «День» № 54 від 26 березня). Не виняток і Львівщина. Місцеві ЗМІ навіть склали список місць, де виявляли найбільше скупчення птахів, а це очисні споруди «Львівводоканалу», сміттєзвалища в Жидачеві й у селі Брониця Дрогобицького району, ставки у селах Волиця, Побужани, Підставки, Куткір і Полтва Буського району тощо — список можна продовжувати. А вчора фотокореспондент «Дня» Павло Паламарчук сфотографував птахів на... Грибовицькому сміттєзвалищі, що неподалік Львова. Це викликало природнє занепокоєння: чи не шкідливе для лелек перебування в такому місці?

— Це нормально, — каже орнітолог Андрій Бокотей, — бо зараз лелеки повертаються із зимівель в Африці на свої гніздові території. Птахи долають дуже великий шлях. Деякі — до десяти тисяч кілометрів, і шлях цей може тривати зо два місяці. Тому дуже часто зупиняються в дорозі — щоб відновити сили, щоб відпочили м’язи. І, за можливості, підгодовуються. Цьогоріч, коли вони прилетіли, були дуже великі сніги, й птахи не мали, де знайти собі поживу. Чимала зграя лелек трималася на львівських очисних спорудах у районі Кривчиць. Люди їх трошки підгодовували — ми консультували таких чуйних, добросердних громадян та організації, котрі підгодовували птахів. Взагалі про лелек на Галичині дбають... Щодо сміттєзвалищ, то це осередки, кормовий ресурс, де годуються дуже багато птахів, різних видів, особливо у зимовий період. Я не знаю випадків, щоби птахи на сміттєзвалищах труїлися... Як стане тепліше, лелеки залишать сміттєзвалище, бо там немає споруд, придатних для побудові гнізда. Найсильніший їхній інстинкт, як і будь-якого птаха, — інстинкт гніздування. І лелека дуже чітко прив’язаний до того місця, де народився. Є в науці таке поняття, як імпринтинг, а це означає прив’язування, запам’ятовування. Наприклад, якщо птах народився на дереві, то він завжди будуватиме гніздо на дереві. Той, що на народився у гнізді на електричному стовпі, й у подальшому лаштуватиме гнізда на електричній опорі. Тож не переймайтеся, усі вони повернуться в ті місця, де з’явилися на світ...

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: