Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

«Свято», яке помолодшало

Середня тривалість життя в Україні — 63 роки у чоловіків та 74 — у жінок
30 вересня, 2000 - 00:00

Завтра в усьому світі відзначається День людей похилого віку. Як розповіла «Дню» кандидат медичних наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту геронтології АМН України Лариса АНДРIАНОВА , середня тривалість життя українського чоловіка зараз 63, а жінки — 74 роки. Десять років тому цей показник був 65,9 і 75 років відповідно. Різниця в 11 років (у всьому світі вона складає 3—4 роки) безпрецедентна, підкреслила вона. Причин такої волаючої «нерівності» багато — шкідливі звички та інші слабкості, якими страждає сильна половина людства, їхній спосiб життя та надмірна стурбованість кар’єрою, медико-біологічні особливості організму, більш жорсткі соціальні умови. У деяких екологічно неблагополучних промислових регіонах представники сильної статі просто не дотягують до пенсії. Найбільш сприятливі для тривалого життя співгромадян західні регіони, зокрема Закарпаття. Цікаво, що вченим інституту так і не вдалося виділити з комплексу чинників, що скорочують життя, вплив Чорнобиля.

До речі, згідно з критеріями, розробленими Інститутом, за віковою періодизацією, немолодим вважається вік від 60 до 74 років, від 75 до 89 — старечий, а від 90 і далі живуть довгожителі. У минулому році в Україні нараховувалося 10,5 млн. пенсіонерів за віком, що приблизно відповідає чисельності немолодих людей. На прохання змалювати портрет українського довгожителя, Л.Андріанова відповіла, що відрізняється він чудовим, часом кращим, ніж у молодих, імунітетом. Розгадуючи в радянський період таємниці кавказьких довгожителів, учені Інституту дiйшли висновку, що довго живуть люди, які позбавлені стресів, п’ють сухе вино, яке попереджує атеросклероз, їдять кукурудзу, зайняті помірною фізичною працею. Покійний академік Фролькіс підкреслював, що шанси на довголіття мають люди розумової, творчої праці й жартував, що особливо це стосується чоловіків, у яких розумні дружини і навпаки. Продовжує життя доброзичливість, люди ж озлоблені вкорочують життя не тільки навколишнім, але й собі.

Але якраз кількості доброти на душу населення, особливо державної і родинної турботи та уваги до представників старшого покоління, в суспільстві хронічно не вистачає. Досліджуючи демографічні процеси в країні, співробітники відділу демографії та відтворення трудових ресурсів Інституту економіки НАН України зазначають, що вперше в історії України відбувається депопуляція населення та деградація його якості, яка відмічалася до цього лише в роки воєн і суспільно-соціальних катаклізмів. Як наслідок деформацій у суспільному житті та загострення протиріч, підкреслюють вони, все зводиться до елементарного виживання. Найменше захищеними у цій ситуації виявилися немолоді люди.

ДО РЕЧІ

Оцінюючи демографічні перспективи України до 2026 року, ООН прогнозує, що в 2025 році чисельність населення України становитиме 48715 тис. чол. Державний НДІ інформатизації та моделювання економіки Національного агентства з питань інформатизації при Президентові України називає цифру 46706 тис. чол.

Олександр ФАНДЄЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: