Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори
Григорій Сковорода — український філософ-містик, богослов, поет, педагог

Той, хто напоїв Європу кавою

У Львові відкрили пам’ятник Юрію-Францу Кульчицькому
24 жовтня, 2013 - 11:40
ФОТО ПАВЛА ПАЛАМАРЧУКА

За легендою, саме галичанинові Кульчицькому Європа завдячує традиції споживання кави.

...Український купець, солдат, товмач (перекладач. — Ред.) з родини Кульчицьких-Шелестовичів зі Самбірщини, він своїм героїчним вчинком 1683-го посприяв зняттю облоги Відня османськими військами, за що отримав титул «Цісарський товмач», постійну пристойну платню та помешкання. А ще — 300 мішків кави, яку знайшли у захопленому військовому таборі Кари Мустафи-паші (візира Османської  імперії при султані Мехмеді IV. — Ред.) й яку король Ян III Собеський віддав особисто Кульчицькому. Він відкрив у Відні кав’ярню Hof zur Blauen Flasche («Подвір’я під синьою пляшкою») — у кравецькому ряду біля собору, і дуже швидко цей заклад перетворився на одне з найвідвідуваніших місць у місті. Щоби бути оригінальним, завжди обслуговував гостей у турецькому вбранні, а згодом, для ще більшої оригінальності, почав подавати каву з молоком та цукром, що було невідомо туркам, але дуже засмакувало віденцям. Відкрита 1683 року, кав’ярня Кульчицького була першою у Відні й однією з перших у Європі...

І в місті Лева — чималі традиції споживання кави. Але, як стверджують галичани,  ці традиції й зародилися, й активно розвиваються саме завдяки Кульчицькому. Відтак завжди пам’ятають його і вшановують. Як от тепер — скульптурною композицією в самісінькому центрі Львова, неподалік Лялькового театру.

 «Коли працювали над пам’ятником, було чимало запитань, чому саме він стоятиме тут, на площі Данила Галицького, адже, крім вигулу собак, на цьому майданчику нічого не відбувається, — зазначив один з авторів композиції Володимир Сколоздра. — Сподіваємося змінити статус площі, яка за розмірами є такою, як площа Ринок (центральна площа міста. — Ред.). Переконаний, що відтепер всі дійства, пов’язані з кавою, відбуватимуться тут, під покровительством Юрія Кульчицького».

 За задумом скульпторів — він веселий, у турецькій шапці, з вусами і з кульчиком у вусі. Одне слово — Кульчицький. А біля нього, як і годиться, — мішок із кавою, кавник і горнятко. А ще — геральдична стела із зображенням герба роду Кульчицьких. Ініціатор увічнення підприємливого українця — кавова фабрика СП «Галка Лтд».

 На урочисте відкриття пам’ятника прийшли міський голова Львова Андрій Садовий, Надзвичайний та Повноважний посол Королівства Нідерландів в Україні Кейс Кломпенхаувер, Шевченківський лауреат Роман Лубківський, актори Театру ім. Марії Заньковецької та кілька сотень львів’ян та гостей міста.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: