Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Транш під загрозою

Яким буде без нього бюджет-2010?
13 жовтня, 2009 - 00:00

Учора до України прибула місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) на чолі з Джейлою Пазарбазіолу. Як повідомляється на сайті Мінфіну, експерти МВФ оцінять виконання показників критеріїв ефективності програми стенд-бай, згідно з меморандумом про економічну й фінансову політику від 23 липня 2009 року. Словом, до нас у черговий раз їде ревізор. Від нього багато в чому залежатиме доля нашої країни, у якої сьогодні доволі непросте фінансове становище.

Нагадаємо, що восени минулого року МВФ ухвалив рішення про виділення Україні кредиту stand-by в розмірі близько 17 мільярдів дол.. Відтоді наша країна вже отримала три транші на загальну суму майже 11 мільярдів дол.. Четвертий транш у розмірі 3,8 мілрд. дол. заплановано на листопад, однак низка експертів висловлювали сумніви в його виділенні через порушення Києвом своїх зобов’язань, узятих у рамках співпраці з Фондом. Україна, зокрема, з 1 вересня мала підвищити ціни на газ для населення на 20%, а з 1 жовтня — для теплокомуненерго. НКРЕ при схваленні уряду ухвалило відповідне рішення, але воно не було реалізоване через позицію профспілок, з якими, згідно із законодавством, воно мало бути узгоджене.

Але не лише принципова позиція профспілкових функціонерів робить долю четвертого траншу МВФ проблематичною. Виділяючи попередні транші, МВФ ніби заплющував очі на те, що Україна далеко не повністю виконує положення Меморандуму, підписаного з МВФ лідерами країни. В уряді тоді не без гордості зазначали, що МВФ дає Україні гроші під ім’я Юлії Тимошенко.

Чи спрацює «вексель» Тимошенко й цього разу? Дати однозначну відповідь на це запитання далеко не просто. В Україні великі фінансові проблеми, головна з яких — зростаючий бюджетний дефіцит нинішнього року, що плавно перетікає й на наступний рік. Мінфін України прогнозує невиконання держбюджету-2009 за прибутками. Рахункова палата оцінює недовиконання держбюджету-2009 за прибутками в 30—35 мільярдів гривень, або 16—17%. При цьому бюджет наповнюється значною мірою за рахунок посилення податкового тиску на бізнес, що закладає міну під подальший розвиток економіки. Переплата податків станом на 1 вересня досягла 30 мільярдів гривень. Рахункова палата критикує уряд за ручне управління державними фінансами, нецільове використання коштів стабілізаційного фонду й відмову від узгодження секвестру бюджету з Верховною Радою. Зазначається, що уряду частково вдається вирішувати бюджетні проблеми за рахунок різкого нарощування державного боргу. Минулого року він зріс удвічі, а за вісім місяців поточного року — на 48%. «За підсумками року, прямий борг збільшиться вдвічі й перевищить порогове значення, закладене в держбюджеті-2009, у півтора раза», — прогнозує глава Рахункової палати Валентин Симоненко.

Про складності фінансової ситуації в країні засвідчив днями й українсько-російський бізнесмен Костянтин Григоришин, який брав участь у конкурсі з продажу ВАТ «Одеський припортовий завод» (через ТОВ «Фрунзе-Флора»). Він заявив, що уряд України наразі не може повернути заставу учасникам конкурсу. «Від імені прем’єра нам повідомили, що грошей у бюджеті немає, й заставу нам повернуть, якщо МВФ виділить кошти Україні і якщо від них щось потім залишиться, але це буде не раніше листопада», — сказав Григоришин «Українській правді».

Але, мабуть, найвідчутнішим чинником, що позначається на сфері публічних фінансів країни, сьогодні є політична ситуація, включаючи наближення виборів. Досить неприємні прогнози лунають сьогодні навіть безпосередньо з уряду. Наприклад, віце-прем’єр Григорій Немиря — глава урядової делегації України, яка обговорювала в Стамбулі можливості подальшої співпраці зі світовими фінансовими організаціями, зокрема, з МВФ і Світовим банком, зазначає, що політична нестабільність в Україні може поставити під загрозу отримання наступного траншу від Міжнародного валютного фонду. Працівники МВФ, за його словами, «висловили жаль, що нестабільна робота парламенту, ухвалення заполітизованих рішень можуть поставити під загрозу програму співпраці з МВФ».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: