Настане той день, коли сонце світитиме тільки вільним людям, що не визнають володаря, крім свого розуму, коли тирани і раби залишаться тільки в історії і на сцені, і згадувати про них будуть лише, щоб оплакати їхніх жертв.
Ніколя Кондорсе, французький письменник, математик і політичний діяч, чиї праці втілювали ідеали епохи Просвітництва

У Львові відновлено продаж землі

9 липня, 2003 - 00:00

Після дворічного «мовчання» у Львові знову відбувся земельний аукціон, якому передувала піврічна підготовча робота, пов’язана зі зміною законодавства і складанням списків земельних ділянок, запропонованих до купівлі. Усереднена ціна за метр квадратний виявилася високою — 344 гривні, однак, як вважає багато хто, це і є реальна ціна за землю у Львові, де знайти вільну ділянку для новобудови надто складно.

Ще рік тому всі земельні багатства древнього Львова знаходилися в руках Держкомзему, муніципалітет не мав вирішального голосу в цьому питанні. Порушень і плутанини було так багато, що була можливість не платити за орендовані території або відбуватися копійчаними проплатами, придбати землю за безцінь і перепродувати її.

Перший аукціон земельних ділянок, як назвали нинішні торги, привніс у фонд розвитку міста 1 мільйон 40 тисяч гривень, що майже вдвічі більше від запланованої суми. 37 претендентів на 5 ділянок продемонстрували готовність викласти за порівняно невеликі площі (від 4 до 8 соток) кругленькі суми. Наступний аукціон відбудеться через місяць, і ціни, названі лицетатором, будуть там ще, як і раніше, невисокими — від ста до 200 гривень за метр квадратний. А ось уже восени початкова вартість земельних ділянок, відкоректована попередніми двома аукціонами, поповзе вгору.

Цікаво, що на нинішній аукціон журналістів не пропустили, посилаючись на те, що таке бажання висловлювали особи, які хочуть придбати землю. Однак бажаючий платив 50 гривень за вхід, двері відкривалися. Чесно кажучи, не було нічого особливого в самій процедурі проведення аукціону. Скандали мають особливість розгоратися після, коли свої документи на право володіння землею представляють інші особи. І цього разу, незважаючи на те, що перелік пропонованих ділянок було опубліковано за кілька місяців, без цього не обійшлося. Тому існують полярні думки — погано це чи добре, коли договір купівлі-продажу складається у цей же день, і гроші, звичайно, також викладаються негайно. У разі конфліктної ситуації дуже важко буде повернути свої активи назад, доведеться чекати наступної відповідної ділянки, тобто наступного аукціону. А чи буде він відповідати колишнім вимогам? Адже запропонувати землі до продажу, знайти вільні ділянки буде все складніше.

Як підкреслив начальник міського управління природними ресурсами та регулювання земельними відносинами Петро Коваль, Львів у 1994 році виступив піонером у проведенні земельних аукціонів і встиг накопичити достатній досвід. І все ж процедурі не вистачало бажаної прозорості, а організаторам — ринкових підходів, врахування кон’юнктурних моментів, мудрої, але твердої цінової політики. Тепер інвентаризацією та оцінкою ділянок займаються експертні групи, та все ж свій остаточний вердикт виносить сесія міської ради. Тільки після цього список земельних ділянок отримує доступ до обговорення в муніципальній пресі, вивішується на стендах райадміністрацій.

Треба сказати, попереднє оприлюднення адрес земельних ділянок має і свій зворотний бік. Бували випадки, коли буквально за ніч виростали фундаменти будинків на землі, призначеній до продажу.

Iрина ЄГОРОВА, Львів
Газета: 
Рубрика: