Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За «666» – до суду

17 липня, 2003 - 00:00

Безпрецедентний судовий процес розпочався у Слов’янську. На Слов’янську державну податкову адміністрацію подали до суду двоє парафіян місцевих православних церков — Свято-Воскресенської і Храму Серафима Саровського. Позивачі вимагають, щоб їхні імена вилучили з реєстру платників податків і позбавили ідентифікаційних кодів. Причина претензій парафіян у тому, що цифри цих даних містять поєднання цифр «666», що, на думку віруючих, ображає їхні релігійні почуття.

Добровільно позбавити громадян ідентифікаційних кодів податкова не побажала, незважаючи на те, що відповідний указ Президента України, який дозволяє робити винятки у подібних випадках і замість набору цифр проставляти у документах власні імена та прізвища платників податків, вийшов уже кілька років тому. Податківці посилалися на те, що указ існує, а ось механізм його конкретної реалізації досі відсутній. У результаті справа виявилася в суді. Попереднє засідання вже відбулося, позови прийнято до розгляду, сторони продовжують наполягати на своєму. Як повідомив «Дню» начальник Слов’янської податкової адміністрації Володимир Гончар, «громадяни безумовно мають право на заміну індивідуального податкового номера, якщо цього вимагають їхні релігійні принципи». Проте, пояснив головний податківець міста, висувати позов до Слов’янської ДПА тут недоречно. «Адже податковий номер надають особі не тут, а у Києві. Регіональні відділення податкової інспекції тільки збирають інформацію і необхідні дані, а «нумерація» громадян — справа суто столична...» Як додав Володимир Гончар, «ця проблема існує у всій Україні, і дуже серйозно».

Зі слів співробітника прес-служби Української Православної Церкви Московського Патріархату протоієрея Георгія (Коваленка), кілька років тому ця проблема була дуже актуальною. «Доходило до пікетування Кабміну», — розповідає він. «Така ситуація тривали доти, поки питання не винесли на розгляд вищої духовної і світської влади. З цього приводу спеціально скликали богословську комісію, яка підготувала поправки до податкового законодавства і запропонувала їх на розгляд органів влади. Поправки прийняли, але механізм їхньої дії так і не розробили. Нарешті було видано відповідний Указ Президента, який певним чином згладив протиріччя».

Як відзначив о. Георгій, останнім часом подібних конфліктів не спостерігалося. «Навіть дивно, що Слов’янська ДПА не пішла назустріч віруючим у їхній проблемі, методика вирішення якої, здавалося б, відома. Звичайно, не всі технологічні питання ще до кінця врегульовано, проте, як показує практика, податківці на місцях завжди беруть на себе оформлення нової документації через Київ».

Отець Георгій вважає, що випадок у Слов’янську може мати найнепередбачуваніші наслідки. «Можлива і ланцюгова реакція, й обурення щодо податківців громадськості та самої Церкви. Звичайно, жодних злих намірів із боку податківців тут нема. Швидше за все, маємо звичайну неповагу чиновників до людей», — резюмував священик.

Підтримати братів по вірі до суду з’явилося кілька десятків парафіян. До залу засідань їх усіх не пустили, тому віруючі підтримували позивачів духовно: неголосно читали у коридорі «захисні» молитви. Минулого тижня розпочалися відкриті судові слухання справи.

Сергій КУЗІН, Максим МІНІН, Донецьк
Газета: 
Рубрика: