Знати – це усвідомлювати, що ви нічого не знаєте. У цьому є сенс істинного знання
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

«Захистити Київ можна лише закривши полігон №5»

Столиці загрожує екологічна катастрофа
24 січня, 2007 - 00:00

Наприкінці 2006 року спеціальна комісія Міністерства охорони навколишнього природного середовища провела огляд головного столичного звалища — полігона № 5. Як виявилося, полігон знову перебуває у стані, що загрожує екологічною катастрофою з непередбачуваними наслідками. За офіційною інформацією Мінприроди, скупчення насиченою хімікатами води та її тиск на греблі досягли критичного рівня, а фільтрат постійно переливається через захисні бар’єри. Тому зараз Державна екологічна інспекція готує документи про закриття полігона. За додатковою інформацією «День» звернувся до начальника Державного управління охорони навколишнього середовища в м. Києві Олександра ПРОГНІМАКА.

— Олександре Володимировичу, розкажіть, наскільки критична ситуація на полігоні № 5?

— Екологічний стан на п’ятому полігоні зараз є одним із найбільш проблемних питань. На сьогоднішній день, дійсно, склалася вкрай напружена ситуація зі збором, сортуванням, транспортуванням, переробкою, утилізацією і похованням побутових і промислових відходів. У Києві за рік утворюється близько півтора мільйона тонн твердих відходів. Якщо говорити про сміття, то туди звозять 80% твердих побутових відходів, а 20% потрапляє до київського заводу «Енергія». Тобто на п’ятий полігон припадає «левова частка» сміття. Об’єктивно, це «передовий» полігон, побудований у відповідності із західними нормами. Це котлован із шарами плівки та інших матеріалів, які не дозволяють фільтратам просочуватися у грунт. Але він будувався 40 років тому й сьогодні його потужності вже недостатньо. Найголовніша проблема — це фільтрати, насичена хімікатами вода. Проблеми полігона поділяються на два види: перший — це прориви плівок і потрапляння фільтратів до підземних вод, другий — це перетікання через захисну греблю внаслідок переповнення. Так ось, зараз там є і ті, й інші проблеми.

— Хто зараз займається проблемою полігона?

— Із ситуацією, що виникла, розбираються як Державна екологічна інспекція, так і комісія, створена міською владою. До останньої увійшли депутати від різних фракцій, але вони не фахівці. 2006 року Держекоінспекція приділяла п’ятому полігону дуже багато уваги: його закривали, відкривали, одні проблеми вдавалося розв’язати, інші — ні. Але головна залишається — п’ятий полігон переобтяжений, мають місце прориви захисних плівок, фільтрат переливається через греблі. Все це призводить до забруднення навколишнього середовища, насичення небезпечними сполуками грунтів і підземних вод. Тому наші фахівці і ставлять питання про припинення експлуатації звалища. До того ж вийшла з ладу машина, за допомогою якої сміття випаровувалося й перетворювалося на брикети, а нова установка, яку було придбано, так і не запущена.

— Коли будуть відомі результати перевірок?

— Наші фахівці нададуть висновок через кілька днів, і долю п’ятого полігона буде вирішено буквально протягом одного-двох тижнів.

— Якщо полігон закриють, куди подінеться сміття?

— Це запитання, насамперед, потрібно адресувати міській владі. Ми ж, працівники природоохоронних структур, можемо захистити інтереси киян лише одним шляхом — це закриття полігону. Накопичення сміття — куди менше зло, ніж попадання фільтратів у навколишнє середовище. Адже утворені водні розчини, насичені токсичними речовинами, хімічно й біологічно активні. А поруч із полігоном №5 протікає річка Віта, яка впадає у Дніпро. Якщо нічого не зробити, то забруднення навколишнього середовища досягне величезних масштабів. Для нас питання полягає не в тарифах за вивіз сміття і транспортуванні, не у вартості переробки сміття, навколо чого стільки розмов і галасу точиться, а в тому, щоб Київ не постраждав від своєчасно й системно невирішеної проблеми. Об’єкт «Полігон № 5» вимагає уваги всіх зацікавлених організацій і відомств. «Вивчати питання» вже ніколи, потрібно діяти. Сьогодні міська влада повинна публічно надати план дій, озвучити терміни виконання екстрених заходів і, звичайно ж, виконати обіцяне. Тоді кияни будуть захищені від «сміттєвої проблеми» надовго.

Розмовляла Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments