Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Замість водонапірної башти — «Голгофа»

У Києві на Володимирській гірці відновлять панораму зі зображенням останнього шляху Ісуса Христа
25 червня, 2008 - 00:00

Між архітекторами та міською владою Києва вже кілька років тривають суперечки з приводу забудови столиці, зокрема, однієї з мальовничих її частин — Володимирської гірки над Дніпром. «День» писав торік, як архітектори рішуче виступили проти реставрації на гірці старої водонапірної башти. Але існує проект реконструкції цієї історичної частини міста, розроблений «Київзеленбудом», і нещодавно на ньому знайшлося місце для відновлення панорами «Голгофа».

Понад 100 років тому влада Києва відкрила її неподалік римо-католицького костелу ім. Святого Олександра, трохи вище від сучасного Українського дому. Це був дерев’яно- кам’яний круглий павільйон, в якому розміщувалося мальовниче полотно (12,9 на 93,8 метра) із зображенням біблійної історії розп’яття Ісуса Христа на горі Голгофа. Його авторами, як і авторами багатьох вишуканих архітектурних споруд Києва, які збереглися донині, були німецькі художники К. Фрош і І. Крюгер та київський художник С. Фабіанський. Історики зазначають, що панорама витримала всі революційні події, і навіть після 1917 року її не чіпали комуністи. Але у 1934 му, коли зХаркова до Києва переїхала столиця УРСР, у Києві почалося масове знищення культових споруд. Очевидно, надійшла черга й до «Голгофи», яка користувалася всі 32 роки великою популярністю серед людей.

— Ми знову можемо так зробити, що «Голгофа», особливо на свята, стане дуже популярною серед киян та приїжджих. І хоча особливої архітектурної цінності ця споруда не представляла і не представлятиме, її суть — в художній цінності полотен і їхньому духовному значенні для людей, — зазначив головний інженер «Київзеленбуду» Анатолій Загороднюк.

За його словами, інститут «Київпроектреконструкція» запропонував відновити цю панораму, а в проект реконструкції Володимирської гірки, розробленому «Київзеленбудом», знайшлося саме для неї місце. При цьому довелося поступитися іншими ідеями.

— Фахівці врахували всі об’єкти, які в різні часи тут існували. У тому числі думали про реставрацію старої водонапірної башти, яка в поєднанні із ще двома колись забезпечувала водою увесь центр Києва. Але ми подумали, що може вийти «загущення», бо на Володимирській гірці основний акцент — на пам’ятнику Святому Володимиру та Михайлівському золотоверхому соборі. І якщо колись водонапірна башта стояла тут «вимушено» — з економічних потреб, то нині вона буде перевантажувати Володимирську гірку. «Голгофа» ж — це зовсім інше: вона не буде подавляти ні Володимира, ні перегромаджувати гірку. Тому ми зупинилися на цій ідеї, — пояснив Анатолій Загороднюк.

Як зазначають експерти, відновлення цієї панорами — це складна художня робота, яка вимагає багато коштів. Йдеться і про саму реставрацію полотна (збереглося не більше 25%), так і про детальну проектну розробку самого приміщення. До цієї роботи планується залучати не місцеві кошти, а інвестиційні.

— Це може бути патріархат Київський чи Московський, або греко-католики. Ми підемо назустріч усім, хто на це готовий витратити гроші. А може, за це захоче узятися пан Пінчук? — каже головний інжерен «Київзеленбуду».

За підрахунками фахівців, лише один проект панорами «Голгофа» може коштувати мільйон гривень. Якщо ж врахувати решту витрат — сума сягне й 20 мільйонів. Анатолій Загороднюк переконаний, що при бажанні, «якщо підтримає Спілка художників України, духовні лідери та інвестори, то «Голгофу» на Володимирській гірці можна буде відкрити вже за два роки.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ