Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Антарктичні сувеніри зі… сміття

На станції «Академік Вернадський» встановили обладнання для переробки відходів
13 вересня, 2021 - 12:46

Для запуску проєкту знадобилося два роки. На заваді став ковід. Спочатку через карантинні обмеження до нашої станції в Антарктиді не змогли доставити у заплановані терміни обладнання для переробки пластику. А тепер в Антарктиду не пускають туристів — материк заборонено відвідувати, так би мовити, стороннім особам знову ж таки через карантин.

А переробка пластику поки що прямо зорієнтована на туристів. Із пластикових відходів виготовляють туристичні сувеніри — пінгвіни, сердечка та іншу атрибуцію. У кращі часи нашу станцію щороку відвідувало близько чотирьох тисяч туристів. В усякому разі обладнання для переробки пластику не стоятиме без роботи. Учасники експедиції сортуватимуть і перероблятимуть відходи й надалі, адже залишати сміття після себе в Антарктиді не можна.

— Тобто те, що привезли, треба вивезти з собою, і перероблене, і ні, — пояснює начальник 25-ї Української антарктичної експедиції Юрій ОТРУБА. — Зараз окремо сортується метал, скло, пластик, картон та все решта. Це пакується в тюки, а потім вивозиться на судні. Звісно, щороку сортування покращується. Бо триває останнім часом модернізація станції, яка дасть нам можливість якнайкраще сортувати сміття, щоб були ще кращі показники його переробки. Бо за рахунок чого зараз відбувається глобальне потепління? Тому що люди нераціонально споживають. Багато що не переробляється повторно. Ось чому ми на станції хочемо переробляти сміття якнайпродуктивніше. День полярника починається з того, що черговий на станції сортує сміття.

Усе, що не вдається переробити, як уже йшлося, вивозиться на материк. Наразі сміття зі станції «Академік Вернадський» доправляється до Чилі. За кожен кілограм відходів, який здається на утилізацію, станція мусить сплачувати зі свого бюджету. Тож поява устаткування для переробки сміття — це крок для зменшення навантаження на станційний бюджет. Зараз на станції створено цілий закритий цикл переробки пластику, маркованого 02 чи HDPE, — це переважно кришечки від пляшок та флакони від побутової хімії. Система включає подрібнювач пластику, екструдер (у якому плавиться пластик) та форми для виготовлення сувенірів. Допомогла з установленням цього обладнання компанія Coca-Cola HBC.

— Антарктичний світ — дуже вразливий. Відповідальне ставлення до екології та менеджменту відходів — це світовий тренд, це наша участь і наша відповідальність. Тому ми вдячні відповідальному бізнесу за цю підтримку, — зазначає заступник директора Національного антарктичного наукового центру В’ячеслав МАРЧЕНКО. — Маємо ще багато ідей, як поліпшити екологічний стан біля станції. Зараз працюємо над проєктом нових очисних споруд, які допоможуть повністю очистити побутові стоки станції.

У Національному антарктичному науковому центрі сподіваються знайти партнерів і для цього задуму. Тож сувеніри — це не межа, адже із цього виду пластику виготовляються лавки, інформаційні стенди. Можливо, згодом щось корисне буде з’являтися і в Антарктиді.

— Антарктида — це ще та зона, яку людство антропогенно не забруднило. І присутні там держави намагаються зробити так, щоб там було чисто, — додає В’ячеслав Марченко. — Фактично наша станція — це обличчя України. Частина туристів — це заможні та впливові люди у своїх країнах, тому те, як вони бачать станцію крізь призму України, теж матиме вплив на те, як нас сприйматимуть в усьому світі. Тому кожна дрібничка має значення.

Між тим, побачити наочно сувеніри із антарктичного сміття можна буде аж у березні 2022 року, коли учасники нинішньої експедиції повернуться до України.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Рубрика: