Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Барський замок у 3D

На Вінниччині ініціативна група створила цифрову реконструкцію пам’ятки архітектури
18 травня, 2020 - 19:53
ІЛЮСТРАЦІЯ ІЗ 3D ВІЗУАЛІЗАЦІЇ

Торік у містечку Бар розпочалися масштабні роботи з реконструкції та відновлення об’єкта історичної спадщини — Барського замку. Ініціатором проєкту став містянин Ігор Лозінський, який об’єднав довкола себе небайдужих барчан і дав старт поетапній роботі з дослідження Барського замку. Зокрема, й невідкладних консерваційних робіт з подальшою реставрацією.

Упродовж року були проведені консультації з науковцями, істориками-краєзнавцями, представниками партнерських міст — Квідзин, Рибнік, Стараховіце. Наразі триває виготовлення документації з технічного стану пам’ятки, яку здійснюють фахівці на чолі з директором Українського державного інституту культурної спадщини Ольгою Пломеницькою. Паралельно тривають дослідження архівних документів. Вони, власне, і дозволили відтворити Барський замок у 3D форматі. Цифрову реконструкцію створив Костянтин Іванишен, викладач Барського коледжу транспорту та будівництва. Ігор Логінський каже, що візуалізація дозволяє уявити, як ймовірно виглядав Барський замок, але на історичну правду не претендує.

«Цифрову реконструкцію зробили на основі історичних документів, архівних даних та карт. Цьому передувала велика робота у архівах України, Польщі та Росії. Звичайно, ми не можемо стверджувати на 100 відсотків, що саме так виглядав замок. Але карти і креслення дозволили відтворити приблизний його вигляд і показати огляд цієї місцевості, — відзначає Ігор Лозінський. — Ми маємо кілька планів замку, які дещо різняться між собою. Та розташування та конфігурації кам’яного замку зрозумілі — це чотири бастіони, оточені ровом із водою, що створювало суттєву перешкоду для нападників під час облоги. Тому наразі візуалізація показує лише зовнішній периметр замку. Цілком ймовірно, що робота у цьому напрямку буде продовжуватися. Адже цікаво вивчити та змоделювати і внутрішні споруди замку.

Окрім цього, зараз виготовляються необхідні документи, проводяться пошуки в архівах. Адже на сьогодні ми маємо паспорт і облікову картку на цю пам’ятку ще з радянських часів. Жодних дій за часів незалежності не було здійснено. Разом з цим, за порадою наших друзів із Меджибожа, ми плануємо провести археологічні дослідження з чотирьох боків та здійснити геологічну розвідку на 12 свердловин, щоб вивчити материкову породу для визначення археологічних нашарувань. Це поки що наші першочергові дії. На їх реалізацію ми вже почали збирати кошти і відкрили благодійний рахунок. Коли матимемо на руках акт технічного стану пам’ятки та результати археологічних досліджень, будемо визначатися із обсягом першочергових реставраційних робіт, щоб зберегти те, що маємо. Плануємо залучити до фінансової допомоги барчан-земляків, які мешкають  в Україні і за її межами. У мріях — надіємося хоча б частково відтворити мури замку, щоб туристи мали уявлення, якою величною була ця споруда свого часу».

ДОВІДКА «Дня»

Барський замок — історична пам’ятка кінця XVІ століття, зведена за наказом польської королеви Бони Сфорци, яка заснувала місто Бар. Сучасники називали його ключем до Східного Поділля. В XVІІ столітті він став повністю мурованим, і вважався третьою за величиною (після Кам’янця і Меджибожа) фортецею Речі Посполитої. На початку 1768 року його захопили війська Російської імперії, замок почав занепадати і згодом остаточно зруйнувався.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: