…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Байдарками – проти ГЕС

Заради збереження Дністра активісти організували спеціальний сплав
24 червня, 2019 - 19:27
Фото – https://www.facebook.com/raftingkarpatycom/

Якщо на Дністрі таки збудують каскад із гідроелектростанцій, про сплави байдарками тут доведеться забути. Це лише один із наслідків, що їх може зазнати річка після появи нових ГЕС. «Реалізація проєкту каскаду Верхньодністровських ГЕС згубно вплине на водні екосистеми та екопослуги регіону. Також це може спричинити затоплення населених пунктів, які розташовані поблизу Дністра, пам’яток археології та архітектури. Греблі унеможливлять розвиток популярного на сьогодні виду водного туризму — сплаву по Дністру», — зазначає координаторка з питань екополітики Всесвітнього фонду природи WWF Україна Світлана МАТУС.

«День» не вперше акцентує увагу на проєкті з будівництва шести Верхньодністровських гідроелектростанцій. Якщо раніше це був просто амбітний план ПрАТ «Укргідроенерго», то 2016 року він став частиною «Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року», яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України. Екологи вимагають вилучити проєкт із урядової програми.

Тим часом Міністерство екології та природних ресурсів України не погоджується з реалізацією зазначеного проєкту. На думку Мінприроди, це матиме значний вплив на природні комплекси Національного природного парку «Дністровський каньйон», Національного природного парку «Хотинський», Галицького національного природного парку та низку об’єктів природно-заповідного фонду інших категорій.


ФОТО ТАРАСА ПУШКАРЯ

Крім того, проєкт планується реалізувати в тій частині Дністра, яка на сьогодні ще є незарегульованою. Такі території мають бути максимально збережені й захищені від руйнування і забудов, наголошують у WWF.

Щоб завадити таким планам чи бодай вкотре привернути увагу влади до проблеми, з 22 до 25 червня експерти Всесвітнього фонду природи «WWF Україна» та НГО «Інститут Центральної Європи» провели сплав «Збережемо Дністер». Стартовою локацією стало місто Заліщики, що на Тернопільщині.

Співорганізатор акції, заступник директора НГО «Інститут Центральної Європи» Максим КИЯК зазначив: «Цей захід проводиться вдруге. Пріоритетним завданням цьогорічного громадського сплаву є саме привернення уваги медіа до культурної, біологічної, історичної і, звичайно ж, природної цінності Дністра як унікальної річки».


ФОТО ТАРАСА ПУШКАРЯ

Як додають організатори акції, варто об’єднати зусилля активістів з усієї України та Молдови, щоб зберегти Дністер для нащадків. Молдова тут залучена не випадково. Її влада занепокоєна планами України реалізувати проєкт із каскаду ГЕС на Дністрі, оскільки це обмежить доступ країни до водних ресурсів, особливо в посушливий період.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: