Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

Без паніки!

Після ажіотажних коливань курс гривні стабілізується
29 листопада, 2018 - 10:46

29.05 і навіть 29.90 грн за долар! Так на новину про воєнний стан днями відреагували в обмінниках. Без економічних підстав курс «зеленого» злетів майже на дві гривні.

Та після понеділкового злету готівковий курс долара все ж повертається на свої попередні позиції. Хоча ще у вівторок зранку «зелений» в обмінниках продавали по 29 грн 50 коп., уже по обіді ажіотаж спав і курс покращився до 28 грн 70 коп. Після стрімкого злету «зелений» в обмінниках відчутно подешевшав буквально за кілька годин.

«Курс долара злетів до 29.50. Але точно так само стрімко повернувся практично на той рівень, що й раніше. Ну, трішки виріс. Але, я думаю, ще кілька днів — і курс долара вирівняється», — прогнозує директор фінансової установи, мережі обмінників Лариса ГЕТЬМАН-ГНІДУНЕЦЬ.

Щоправда, в середу готівковий курс ще тримався у межах 28 грн 60 коп. за долар. Під впливом ажіотажу в обмінниках дещо «просів» і міжбанківський курс валют. У вівторок долар додав у ціні одразу 24 коп., а в середу ще 15 коп., сягнувши 28 грн 30 коп. за долар. Та це все одно не 29 з гаком, як днями хотіли в обмінниках.

Однак невдовзі готівковий ринок має повністю стабілізуватися, прогнозують банкіри. Фахівці констатують: ті, хто напередодні купував долари по 29 і вище, стали жертвами власних страхів. Адже воєнний стан до падіння курсу гривні не призведе. Відтак людей закликають не піддаватися паніці й не створювати спекулятивного попиту на валюту. Бажаючи врятувати свої кревні, люди спричинили ажіотаж і зіграли на руку спекулянтам. Самі ж у підсумку переплатили.

«У понеділок ми побачили сплеск паніки, який прийшов через невизначеність і через звичку українців за сигналом тривоги бігти купувати сіль та долари. От ми й побачили, що цією звичкою пересічних українців скористалися на чорному ринку і загнали курс, у результаті, що називається, «віджали» в тих простих людей, які піддалися паніці», — пояснює інвестиційний банкір компанії Dragon Capital Сергій ФУРСА.

Тож українцям нагадують: купувати долар у будь-якій незрозумілій ситуації зовсім не обов’язково. Тим паче, що ще в понеділок у Нацбанку заспокоювали: воєнний стан жодним чином не вплине на роботу банківської системи і стабільність гривні.

«На сьогодні немає фундаментальних причин, щоб курс змінювався. Хоча курс, безумовно, має також психологічний чинник. Та цей психологічний чинник, я думаю, повинен відійти, і відіграватимуть важливішу роль передусім фундаментальні чинники», — наголошував заступник голови Національного банку України Олег ЧУРІЙ.

Економічних підстав для зниження курсу не бачать і експерти.

«У тому вигляді, в якому запроваджено воєнний стан, немає жодних причин для того, щоб гривня відчувала якийсь тиск», — заспокоює Сергій Фурса.

Утім, незабаром на національну валюту очікує вже сезонне коливання. Зокрема, дещо втратити в ціні гривня може на новорічні свята. Проте знову бігти в обмінники з усіма своїми заощадженнями фахівці не радять. Бо вже навесні курс так само сезонно зміцниться. Якщо є потреба чи бажання купити валюту, то це доцільно робити саме тоді.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: