Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Без паніки!

Після ажіотажних коливань курс гривні стабілізується
29 листопада, 2018 - 10:46

29.05 і навіть 29.90 грн за долар! Так на новину про воєнний стан днями відреагували в обмінниках. Без економічних підстав курс «зеленого» злетів майже на дві гривні.

Та після понеділкового злету готівковий курс долара все ж повертається на свої попередні позиції. Хоча ще у вівторок зранку «зелений» в обмінниках продавали по 29 грн 50 коп., уже по обіді ажіотаж спав і курс покращився до 28 грн 70 коп. Після стрімкого злету «зелений» в обмінниках відчутно подешевшав буквально за кілька годин.

«Курс долара злетів до 29.50. Але точно так само стрімко повернувся практично на той рівень, що й раніше. Ну, трішки виріс. Але, я думаю, ще кілька днів — і курс долара вирівняється», — прогнозує директор фінансової установи, мережі обмінників Лариса ГЕТЬМАН-ГНІДУНЕЦЬ.

Щоправда, в середу готівковий курс ще тримався у межах 28 грн 60 коп. за долар. Під впливом ажіотажу в обмінниках дещо «просів» і міжбанківський курс валют. У вівторок долар додав у ціні одразу 24 коп., а в середу ще 15 коп., сягнувши 28 грн 30 коп. за долар. Та це все одно не 29 з гаком, як днями хотіли в обмінниках.

Однак невдовзі готівковий ринок має повністю стабілізуватися, прогнозують банкіри. Фахівці констатують: ті, хто напередодні купував долари по 29 і вище, стали жертвами власних страхів. Адже воєнний стан до падіння курсу гривні не призведе. Відтак людей закликають не піддаватися паніці й не створювати спекулятивного попиту на валюту. Бажаючи врятувати свої кревні, люди спричинили ажіотаж і зіграли на руку спекулянтам. Самі ж у підсумку переплатили.

«У понеділок ми побачили сплеск паніки, який прийшов через невизначеність і через звичку українців за сигналом тривоги бігти купувати сіль та долари. От ми й побачили, що цією звичкою пересічних українців скористалися на чорному ринку і загнали курс, у результаті, що називається, «віджали» в тих простих людей, які піддалися паніці», — пояснює інвестиційний банкір компанії Dragon Capital Сергій ФУРСА.

Тож українцям нагадують: купувати долар у будь-якій незрозумілій ситуації зовсім не обов’язково. Тим паче, що ще в понеділок у Нацбанку заспокоювали: воєнний стан жодним чином не вплине на роботу банківської системи і стабільність гривні.

«На сьогодні немає фундаментальних причин, щоб курс змінювався. Хоча курс, безумовно, має також психологічний чинник. Та цей психологічний чинник, я думаю, повинен відійти, і відіграватимуть важливішу роль передусім фундаментальні чинники», — наголошував заступник голови Національного банку України Олег ЧУРІЙ.

Економічних підстав для зниження курсу не бачать і експерти.

«У тому вигляді, в якому запроваджено воєнний стан, немає жодних причин для того, щоб гривня відчувала якийсь тиск», — заспокоює Сергій Фурса.

Утім, незабаром на національну валюту очікує вже сезонне коливання. Зокрема, дещо втратити в ціні гривня може на новорічні свята. Проте знову бігти в обмінники з усіма своїми заощадженнями фахівці не радять. Бо вже навесні курс так само сезонно зміцниться. Якщо є потреба чи бажання купити валюту, то це доцільно робити саме тоді.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: