Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Боргові» меседжі Болтона

Помічник президента США з нацбепеки пропонує новому уряду України врахувати застереження щодо продажу «Мотор-Січ» Китаю
28 серпня, 2019 - 18:48
ФОТО РЕЙТЕР

Схоже, помічник президента США з нацбезпеки Джон Болтон так і не отримав конкретної відповіді на висловлине американською стороною застереження не продавати Китаю підприємство «Мотор-Січ», яке виробляє двигуни для бойових вертольотів.

Це стало зрозуміло після декількох спроб журналістів отримати відповідь на це запитання. Але про це дещо пізніше.

У своєму вступному слові на прес-конференції, яка, до речі, відбулась точно, як планувалось, Болтон повідомив, що він провів півторигодинну зустріч з президентом Володимиром Зеленським. За його словами, в ході цієї зустрічі, а також з деякими високопоставленими урядовцями України обговорювалося широке коло безпекових і політичних питань, які цікавлять обидві країни. «Оскільки через декілька днів Зеленський зустрінеться з президентом Трампом у Варшаві, то опрацьовували організацію цієї зустрічі. Я наголосив, що США і надалі зберігають тверду підтримку України суверенітету і територіальної цілісності України».

Болтон ухильно відповів на конкретне запитання журналістів, чи обговорювалось на зустрічі з представниками української влади можливості налагодження спільного виробництва ракетних озброєнь, необхідних Україні для стримання російської агресії.

За його словами, на зустрічі обговорили широке поле питань, які стосуються військової та політичної співпраці й зусиль, які Україна докладає для відновлення суверенітету над Донбасом і Кримом, щодо дипломатичного курсу, якого дотримується президент Зеленський для цього. «Також обговорили з представниками Міноборони різні вимоги, які потрібні сценаріям такої співпраці, і ми дивимось на різні політичні та військові аспекти, як конкретно реалізувати нашу подальшу співпрацю в цьому напрямку».

Відповідаючи на інше запитання журналістів щодо очікувань США від нового президента у сфері безпеки, Болтон звернув увагу на аспекти боротьби з корупцією.

За його словами, боротьба з корупцією та антикорупційні заходи є досить амбітними, тому що розв’язання цієї проблеми має вплив і на стан безпеки. «Подолавши корупцію, — додав він, — з’явиться більше можливостей для залучення інвестицій і розвитку бізнесу. Політично це зміцнює позицію Президента і його адміністрації на міжнародній арені, дає можливості для подальшого дипломатичного розв’язання проблеми на Донбасі і в Криму. І ці речі дуже взаємопов’язані, подолання корупції, зміцнення економічної ситуації, у свою чергу зміцнення того, як виглядає новий президент і його команда на міжнародній арені».

Досить ухильно помічник президента США з нацбезпеки відповів і на запитання журналістів, якою була реакція української влади на застереження американської сторони щодо продажу, як напередодні висловився Болтон української «перлини» — підприємства «Мотор-Січ».

Він наголосив, що не буде говорити конкретно про це підприємство, а загалом окреслить загальну картину. «У нас дисбаланс та розбіжності щодо торгівлі між США та Китаєм виник з фундаментальної причини. Йдеться про десятиліття системної крадіжки інтелектуального продукту з китайської сторони і порушення інших прав, дискримінації закордонних інвесторів, зокрема американських. І нас непокоїть дипломатія утворення заборгованості, яку переслідує китайська сторона. І хоча КНР пропонує спочатку доволі привабливі фінансові умови, але згодом країни, які на це згоджуються, опиняються в борговій залежності. І одним таким прикладом нашого занепокоєння щодо крадіжки військових технологій є 5-те покоління китайських літаків, які дуже схожі на американські літаки F-35. Тому і ми висловили наше занепокоєння, якщо економіка України хоче бути самодостатньою особливо в забезпеченні своєї оборони, тому ми у наших числених зустрічах з українською стороною наше занепокоєння і наші міркування з цього приводу висловили».

На конкрентне запитання журналістів щодо варіантів, які пропонує американська сторона, щоб «Мотор-Січ» відмовилась від угоди — продажу Китаю, Болтон відповів: «Я не буду торкатися конкретних угод і транзакцій, тому що рішення остаточне щодо цієї угоди — це суверенне право України, і вона буде це вирішувати. Ми загалом висловили наше занепокоєння і застереження щодо несправедливої практики, яку китайська сторона здійснює, зокрема і в самих США. І ми це занепокоєння висловлюємо всім своїм друзям і союзникам».

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: