Які ж несвоєчасні рішення можновладців. Коли вони за що-небудь, нарешті, зважуються взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, визначний український державний і політичний діяч, воєначальник, останній гетьман України

Буккросинг на селі

У Жданівській ОТГ, що на Вінниччині, з’явилися «вуличні бібліотеки»
19 серпня, 2019 - 19:09

Щоб залучити жителів до читання у трьох селах — Жданівка, Качанівка та Семки, які входять до Жданівської ОТГ, — у найбільш людних місцях розмістили великі скляні шафи з книжками. Ініціатива належить місцевим школярам, які навесні цього року облаштували соти для буккросингу в Жданівській та Качанівській школах. А коли полиці почали заповнюватися книжками, то зрозуміли, що зможуть поширити цей рух і за межами навчальних закладів. Написали проєкт і реалізували його на основі співфінансування коштів бізнесу, влади та громади. Самі діти на реалізацію проєкту зібрали п’ять тисяч гривень.

«Ініціатива з’явилася у квітні, під час реалізації програми «Підйом». У її межах кожен учасник писав і захищав власний проєкт. Однин із них передбачав укомплектування сучасного молодіжного центру ZhdanSpace, створеного спеціально для активної молоді, яка прагне розвиватися інтелектуально та емоційно: проводити тренінги, творчі вечори, семінари тощо, — розповідає заступник генерального директора з соціальних питань компанії, що надала фінансування Петро СИДОРЕНКО. — Власне, саме ця молодь і виступила з пропозицією змінювати світ навколо себе і залучати до ініціатив усіх мешканців громади. Першою ластівкою стала «вулична бібліотека». Тепер дорослі та малі мешканці громади мають можливість безкоштовно обрати цікаву книжку у спеціально облаштованих місцях, а прочитавши — повернути і обрати нову».

«Вуличну бібліотеку» розташували в центральній частині сіл, біля магазинів, які мають відеонагляд. Шафи не зачиняються, тобто прийти взяти ту книжку, яка подобається, можна в будь-який зручний час. Петро Сидоренко додає, що раз на місяць координатори проєкту перевіряють, чи має попит їхня пропозиція серед місцевого населення, передивляючись відеозаписи.

«Коли ми моніторили перший місяць роботи, то виявили, що потенційними користувачами послуги вуличної бібліотеки є не лише місцеві жителі, а й проїжджі, — переконує Петро. — Один чоловік, який, можливо, їхав кудись у справах, зупинився автівкою у Жданівці на центральному перехресті, де біля магазину-кафе стоїть наша книжкова шафа. Поки пив каву, передивлявся книжки. Потім взяв кілька з собою — першою була думка: поцупив. Але потім виявилося, що він повернув їх та ще й дві власні привіз. Знаєте, такі приклади свідчать, що люди зацікавлені в нових пропозиціях, просто треба вміти їх правильно подавати».

Жданівська ОТГ стала чи не першою громадою Вінниччини, яка відкрила на своїй території «вуличні бібліотеки». Книжкові шафи скляні, білі та постійно відчинені, втім, жодного випадку вандалізму від моменту реалізації проєкту не було зафіксовано. Більше того, книжкові полиці почали заповнювати не лише книжки, а й журнали та газети.

Незабаром організатори проєкту планують придбати нові видання, щоб жителі громади мали можливість познайомитися із сучасними українським авторами. А ще хочуть створити спеціальні формуляри, куди читачі записували б свої враження від прочитання тієї чи іншої книжки, що спонукатиме до читання інших односельців.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця. Фото автора
Газета: 
Рубрика: