Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Чекаємо на Пророка

22 січня до Дня Соборності України в столичній опері прозвучить знаковий твір — опера «Мойсей»
21 січня, 2015 - 12:22
Чекаємо на Пророка
ГОЛОВНУ ПАРТІЮ ВИКОНАЄ СЕРГІЙ МАГЕРА / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Цю оперу Мирослава Скорика можна назвати проривом в академічному жанрі. Композитор є також автором лібрето (яке написано спільно з Богданом Стельмахом на сюжет знаменитої поеми «Мойсей» Івана Франка до 150-річного ювілею класика). Мирослав Михайлович виступає й як диригент (режисер — Анатолій Солов’яненко, сценографія — Марія Левитська, хормейстер — Лев Венедиктов, балетмейстер — Аніко Рехвіашвілі). Нагадаємо, першим виконавцем опери М. Скорика став колектив Львівського оперного театру ім. С. Крушельницької. Прем’єра була приурочена до візиту глави Ватикану Папи Римського Івана-Павла II в Україну і викликала величезний резонанс у публіки, а київський спектакль благословив глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет (про ці події «День» писав у №107 та №115 за 2001 р. і в №4 за 2006 р.).

Опера «Мойсей» розкриває інтернаціональну тему, — вважає автор, композитор М. Скорик, — і вона торкається всіх народів, особливо тих, які борються за свою незалежність і будують свою країну. Сьогодні Україна також намагається знайти свій шлях у бурхливому морі внутрішніх і зовнішніх проблем. Життєві ситуації та персонажі повторюються, ніби примари Мойсея. Хоча поема написана 1905 року, здається, що розповідає про події сьогодення!

— Задум створення «Мойсея» я мав давно, — розказав «Дню» Мирослав Михайлович. — Його підказав мій батько — історик за фахом. Та різні обставини не давали можливості здійснити задумане... Так вийшло, що я писав оперу на трьох континентах. Спочатку у Львові, потім переїхав до Америки, а згодом і до далекої Австралії...

Опера «Мойсей» — про прагнення нашого народу «вийти з рабства, вирвати його з серця», про історію України і мрії про світле майбутнє... У виставі зайняті провідні вокалісти столичної сцени, хор, балет, симфонічний оркестр, а також бере участь хор «Дитяча опера»(художній керівник Наталія Нехотяєва). Головну партію виконає соліст Національної опери Сергій Магера.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: