Шлях героя — це здійснити силою своєї віри прірву між тим, що людина бажає, і тим, що є реальне.
Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч

«Дайте нам чіткі інструкції»

Проект «Зміни ТИ» у 23 містах проаналізував запити працівників сфери охорони здоров’я перед початком медичної реформи
22 грудня, 2017 - 11:44
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

З 1 січня 2018 року в Україні розпочинається медична реформа. Чи готові до цього медики, які питання їх турбують сьогодні? Аби з’ясувати це, ГО «Центр UA» спільно з МОЗ України за фінансування Програми з розширення прав і можливостей на місцевому рівні підзвітності і розвитку «U-LEAD з Європою» та уряду Швеції здійснили Всеукраїнський тур «ЗміниТИ». Опитування провели у 22 обласних центрах та Києві (3,5 тисячі учасників).

«Однією з проблем називали складність спілкування медичних закладів із органами місцевого самоврядування, адже рішення щодо автономізації приймаються саме ними. Щодо програми «Гроші ідуть за пацієнтом», то медики цікавилися, як МОЗ рахує вартість цієї послуги. Вони розуміють, що держава, закуповуючи послуги в межах гарантованого пакету реформ, буде вимагати якість, тому цікавилися, як можуть її досягнути при теперішньому матеріально-технічному забезпеченні. Також просять надати критерії якості цих послуг.

Пропозиції, які ми почули від медиків у регіонах  — це спростити ліцензування та акредитацію медичних закладів, запровадити співоплату, тому що величезна кількість теперішнього бюджету медичних закладів — це неформальні платежі, благодійні скриньки. В регіонах побоюються, що без цього не зможуть зводити кінці з кінцями. Також хочуть пояснення, як, запускаючи реформу на первинній ланці у 2018 році, їм взаємодіяти із «вторинкою» та «третинкою». Також ми отримали позитивний зворотний зв’язок щодо програми «Доступні ліки», запитання: як закриватиметься потреба в ліках на другій та третій ланці — очікує на відповідь. Також хочуть зрозуміти суть реформи в психіатрії, боротьбі із соціально небезпечними захворюваннями тощо», — сказав експерт Реанімаційного пакету реформ Олександр ЯБЧАНКА.

В. о. міністра охорони здоров’я України Уляна СУПРУН розповіла, що зараз готується так званий робочий посібник, у якому будуть розглянуті всі запити та викладатимуться чіткі інструкції.

«Для нас було дуже важливо почути думку людей, які безпосередньо втілюватимуть реформу. Коли відбувся перший такий тур, то зворотний зв’язок від колег у регіонах змінив концепцію медичної реформи та сам закон. Ідеться про дві речі. Ми питали, чи готові громадяни на співоплату медичних послуг на первинній ланці на 10%. 70% опитаних сказали «так» — таку норму ми й поставили в закон. Друга зміна в тому, щоб на первинній ланці були не тільки сімейні лікарі, а й педіатри — сьогодні закон передбачає роботу педіатрів», — уточнила Уляна Супрун. 

Також сьогодні громадськість та МОЗ закликають Президента підписати ухвалений Верховною Радою Закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» тому що, за словами Уляни Супрун, «ми не можемо йти далі без цього підпису — приймати підзаконні акти», необхідні для втілення реформи.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments