Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Де сніг?

Метеоролог пояснила, в чому причина цьогорічної аномальної зими
14 січня, 2020 - 18:37
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Щороку ми чуємо від кліматологів: «Цей рік був найтеплішим за всю історію кліматичних спостережень». Дуже імовірно, що так скажуть і про 2019-й, оскільки про грудень минулого року кліматологи таку заяву вже зробили. Не виключено, що так скажуть про рік, який щойно розпочався. Термін «глобальне потепління» — у всіх на слуху, процеси зрозумілі, але все одно цікаво — що відбувається з погодою та кліматом? Яка роль людини і яка роль природних чинників (пожежі, вулканічна діяльність тощо) у зростанні температури на планеті? Чого нам очікувати надалі? Про це «День» мав розмову із завідувачкою відділу прикладної метеорології та кліматології Українського науково-дослідного гідрометеоінституту, кандидаткою географічних наук Вірою БАЛАБУХ.

«ВНЕСОК ПАРНИКОВИХ ГАЗІВ У ЗРОСТАННЯ СЕРЕДНЬОЇ ТЕМПЕРАТУРИ НА РІК — У П’ЯТЬ-ДЕСЯТЬ РАЗІВ БІЛЬШИЙ ЗА ВНЕСОК ПРИРОДНИХ ЧИННИКІВ»

— Віро Олексіївно, одна із останніх топових тем — пожежі в Австралії. Негативний вплив на живу природу — очевидний. Чи можна спрогнозувати, як вони вплинуть на температуру на планеті?

— Сьогодні Всесвітня метеорологічна організація, а також міжнародні кліматичні центри вивчають, яким чином пожежі, які сталися в Австралії (а також торік — надзвичайно потужні пожежі в Сибіру, ба навіть — у полярних широтах), вплинуть на клімат та погоду. Тому що клімат — це результат погоди: коли ми беремо за 30 років середні дані, тоді ми говоримо про клімат. Коли ж говоримо про теперішній час і про те, що відбувається зараз, — це погода. Зараз проводяться дослідження, робляться розрахунки, які враховують ці чинники в прогностичних моделях: учені повинні уточнити — внести в модель величину викидів, які були, спрогнозувати, яким чином вони позначаться згодом на процесах. Гадаю, до літа ми вже матимемо цю інформацію.

Причиною того, що у нас весь час підвищується температура, і не лише взимку, а й практично протягом усього року, є вплив людини: ідеться про викиди парникових газів, внесок яких у зростання середньої температури на рік — у п’ять-десять разів більший за внесок природних чинників. Коли відбувається пожежа, то виділяється вуглекислий газ, чадний, інші сполуки — так само, як при виверженні вулканів. Звісно, якщо їх стане надміру, то може настати ефект «ядерної зими». З історичних джерел відомо, що в Середньовіччі бували такі роки, коли після потужних вивержень вулканів сонячне проміння не могло пробитися до земної поверхні крізь хмари газів і влітку траплялися морози. Але зараз ці процеси — все ж не такого масштабу.

— Одним із чинників, які сприяють парниковому ефекту, вчені нещодавно назвали наслідки розмерзання боліт у Сибіру...

— Так, ці процеси відбуваються — зараз починає танути вічна мерзлота. У цьому районі в Сибіру видобувається дуже багато нафти і газу. Небезпека полягає в тому, що під час розмерзання виділяється метан, а він є одним із тих газів, які дуже впливають на парниковий ефект: хоча його кількість — не така велика порівняно із СО2, але вплив на процеси — суттєвий.

«ПЕРШИЙ ПРОГНОЗ ЩОДО АНОМАЛЬНО ТЕПЛОЇ ЗИМИ БУВ ОПРИЛЮДНЕНИЙ НА ПОЧАТКУ ВЕРЕСНЯ»

— Чи ви і ваші колеги прогнозували теперішню аномально теплу зиму?

— Так, це було спрогнозовано дуже ефективно. Перший прогноз щодо аномально теплої зими був оприлюднений на початку вересня. При тому рідко таке буває, коли всі світові прогностичні центри дали дуже узгоджений між собою прогноз... Зокрема, маю на увазі також Європейський центр довготермінових прогнозів, і центри у Великобританії та Японії — передові у цій галузі, — всі вони сказали про те, що зима буде аномально теплою. У міру надходження інформації прогнози уточнюються, подеколи змінюються до прямо протилежних. Проте 2019 року прогноз щодо аномально теплої зими зберігався протягом усієї осені, і вони були узгоджені між собою.

Останній прогноз на зиму був опублікований наприкінці листопада, він зберігся, і ми бачимо, що ця ситуація продовжується, поглиблюється.

У РЕГІОНІ ТАБУК НА ПІВНІЧНОМУ ЗАХОДІ САУДІВСЬКОЇ АРАВІЇ ПРОТЯГОМ ТИЖНЯ ВИПАДАЄ СНІГ, МІСЦЕВА ВЛАДА ЗАКЛИКАЄ МЕШКАНЦІВ БУТИ ОБЕРЕЖНИМИ, ПОВІДОМЛЯЄ ARAB NEWS. ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я В ТАБУКУ РОЗГОРНУВ СПЕЦІАЛЬНО ОБЛАДНАНІ ПУНКТИ НАДАННЯ ШВИДКОЇ ДОПОМОГИ У ЗАСНІЖЕНОМУ РАЙОНІ, ПЕРЕДАЄ УКРІНФОРМ. СНІГ У САУДІВСЬКІЙ АРАВІЇ ВИПАДАЄ ЗАЗВИЧАЙ ЛИШЕ В ГОРАХ ДЖИЗАН, ЯКІ РОЗТАШОВАНІ НА ПІВНОЧІ ДЕРЖАВИ, НАГАДУЄ MAPME.CLUB. ЗАЗВИЧАЙ СЕРЕДНЯ ТЕМПЕРАТУРА В СІЧНІ КОЛИВАЄТЬСЯ ВІД 8 ДО 20°С В МІСТАХ, А В ПУСТЕЛЬНІЙ МІСЦЕВОСТІ — ВІД 20 ДО 30°С / ФОТО РЕЙТЕР

Поясніть, будь ласка, чому зберігається аномальна температура, чому немає снігу?

— Погляньмо на атмосферну циркуляцію, яку зараз ми маємо: сформувався надзвичайно потужний полярний вихор, який простежується до висоти майже 35           км і вище. Уявіть собі   — полюс, Північний льодовитий океан та величезний вихор      — як за площею, так і по висоті. При цьому 3 січня у стратосфері було зафіксовано найнижчу температуру за досить великий період — мінус 96—97 градусів над Гренландією. Завдяки наявності цього величезного вихору на півночі Атлантики у нас формується дуже потужна циклонічна діяльність. Водночас у районі Азорських островів зберігається ділянка високого тиску. Взаємодія цих двох центрів атмосфери — Ісландського мінімуму та Азорського максимуму        — формує так звану додатну фазу північноатлантичного коливання — саме те, що прогнозували всі світові кліматичні центри. Вона свідчить про направленість потоків повітряних мас над територією Європи: за такої конфігурації баричного поля зазвичай переважають південно-західні потоки, коли з Анлантики надходить тепле й вологе повітря — те, що ми бачимо зараз.

«ОСТАННІ П’ЯТЬ РОКІВ — НАЙТЕПЛІШІ ЗА ВЕСЬ ПЕРІОД ІНСТРУМЕНТАЛЬНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ»

— Тобто формування такого поля — наслідок глобального потепління, коли до нас не доходить холодне повітря?

— Ми бачимо, що у нас суттєво зростає температура повітря щороку. Останні п’ять років   — найтепліші за весь період інструментальних спостережень. Дуже ймовірно, що2019 рік виявиться найтеплішим на планеті. Це призводить до того, що у нас суттєво прогріваються океани. Оскільки вода має іншу теплоємність (зберігає це тепло досить тривалий час, на відміну від суходолу), то океанічні води стали джерелом тепла, яке до нас надходить на сьогодні з Атлантики. Зараз у нас немає надходження повітряних мас із Арктики. Завдяки наявності цього потужного потоку, про який я говорила і який на висотах сягає 400 км/год. (очікується, що місцями буде і 600        км/год.), ми маємо унікальний випадок за останні 40—60     років. Ці потоки відрізають Європу від Арктики, і до нас поки немає арктичних вторгнень.

Якщо говорити про Україну, то у нас узимку є два процеси, з якими пов’язані морози. Перший — це вплив сибірського антициклону, коли з ним стає присутньою сфера високого тиску, холодне повітря. Тоді ми спостерігаємо прояснення, і атмосфера дуже сильно вихолоджується (морози можуть сягати мінус 30—35 і нижче). Другий — полярні вторгнення із арктичних широт... Ми бачимо, що цього року в нас переважає антициклональна погода — сфера високого тиску, пов’язана з Азорським антициклоном. А він характерний для теплого періоду.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: