Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Депутати, почніть рік із захисту тварин!

Громадськість пропонує криміналізувати притравочні станції та заборонити пересувні цирки
14 грудня, 2017 - 20:27
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Три роки позбавлення волі за використання тварин на притравочних станціях, заборона пересувних цирків, повна заборона утримання хижих тварин на територіях готелів і розважальних комплексів, збільшення штрафів за порушення законодавства у сфері охорони тваринного і рослинного світу — з цими та іншими пропозиціями (понад 40 правок у вісьмох законах України) група екологів, захисників природи і народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроект №6598. Він стосується імплементації деяких міжнародних угод і директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу.

«Ми лобіюємо цей законопроект, бо він змінить ситуацію й допоможе братам нашим меншим. Наше екологічне законодавство не діє, бо немає кореляції між, наприклад, законом, який забороняє жорстоке поводження з тваринами, та адміністративним кодексом. Тобто немає прямого посилання на те, що буде людині за порушення законодавства. А якщо немає прямої норми — передбаченого покарання за ці злочини, то всі заборони виглядатимуть як благі побажання, — стверджує директор Київського еколого-культурного центру Володимир БОРЕЙКО. — У законопроекті №6598 ми передбачаємо ці прямі норми — розміри штрафів і покарання, щоб Нацполіція та екоінспекція могли штрафувати за різні порушення. Сподіваємося, Верховна Рада розгляне цей законопроект у першому читанні на початку 2018 року».

Яскравим прикладом боротьби за права тварин є ситуація із забороною утримання в неволі бурих ведмедів. Вони занесені до Червоної книги — в Україні популяція цього виду, за оцінками фахівців, не перевищує 200 осіб. Приблизно стільки ж перебувають у неволі — на притравочних станціях, у ресторанах і готелях, на автозаправках, у цирках. У 2015 році заборонили використання ведмедів у таких закладах, але вони досі там є. Зокрема тому, що у нас не вистачає притулків для тварин, а на волі після знущань вони жити не можуть. Також далеко не всі власники тварин відмовляються від них через відсутність покарання.

«Цього року ми намагалися дослідити проблему утримання бурих ведмедів у неволі. Наразі у нас немає даних про факти притравки, але на таких станціях тварини є — тобто зловживання можуть бути. А там є і лисиці, і борсуки, і єнотоподібні собаки, — говорить Тарас БОЙКО, заступник директора ведмежого притулку «Домажир» у Львівській області. — Сьогодні наша мета — створення умов для порятунку тварин. З весни наступного року ми запрошуємо до нас відвідувачів — щоб подивилися, в яких умовах можна утримувати диких тварин».

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: